Jaka kukurydza na ziarno jest odpowiednia?

Kukurydzę, czyli jedną z najpopularniejszych roślin na całym świecie, uprawia się do dwóch głównych celów: na ziarno oraz na kiszonkę. W zależności od przeznaczenia należy dobierać odpowiednią jej odmianę. Kukurydza na ziarno powinna mieć nieco inne parametry, niż ta, na wartościową i dobrze strawną paszę dla bydła. W jednym z poprzednich artykułów pisaliśmy już o tym, jaka kukurydza na kiszonkę jest polecana. W takim razie, najwyższa pora rozstrzygnąć jaka kukurydza na ziarno jest odpowiednia. Jakie czynniki wziąć pod uwagę przy uprawie kukurydzy na ziarno? Po czym poznać najlepszą kukurydzę na ziarno?

Uprawa kukurydzy na ziarno

Uprawa kukurydzy na ziarno jest bardzo powszechna na całym świecie. W Polsce, z roku na rok odnotowuje się coraz większą powierzchnię upraw tej rośliny na cele ziarnowe. W przypadku takiej hodowli kluczowy jest dobór odpowiedniej odmiany kukurydzy na ziarno. O ile wymagania odnośnie warunków glebowych i klimatycznych oraz przygotowania roli są takie same, jak przy siewie na kiszonkę, o tyle FAO i plenność już się różnią. Dostosowanie właściwej wczesności do regionu i maksymalny potencjał plonotwórczy to dwa niesłychanie ważne czynniki decydujące o opłacalności uprawy. W takim razie, jaka kukurydza na ziarno spośród dostępnych na rynku odmian jest najlepszą kukurydzą na ziarno?

Odmiany kukurydzy na ziarno

Szczególnie w przypadku uprawy kukurydzy na ziarno liczy się jej plenność. Podczas, gdy do produkcji kiszonki wykorzystuje się całe rośliny, na cele ziarnowe nadaje się jedynie ziarno. Wysoki potencjał plonotwórczy zawsze powinien iść w parze ze stabilnością, czyli zdolnością do uzyskiwania wysokich plonów niezależnie od warunków pogodowych i glebowych. Oba te parametry przeważnie są związane z FAO, choć to powoli się zmienia, gdyż na rynku pojawia się wiele nowoczesnych wczesnych odmian kukurydzy na ziarno. Wiele z nich plonuje na równie wysokim poziomie, co odmiany późniejsze. W takich przypadkach ogromne znaczenie ma jednak dobry wigor początkowy, niska wilgotność ziaren w czasie zbiorów, a także zdolność do łatwego oddawania wody w suszarni. Kolejnymi warunkami, jakie muszą spełniać najlepsze odmiany kukurydzy na ziarno jest zdrowotność i minimalne ryzyko rozwoju fusarium i powstawania mykotoksyn. Zatem, jaką kukurydzę na ziarno wybrać?

Najlepsza kukurydza na ziarno

Najlepsza kukurydza na ziarno to kukurydza, która spełnia wszystkie z wymienionych powyżej wymogów. Odporność na niekorzystne warunki pogodowe i glebowe, dobry wigor, zdrowotność, rekordowo wysoką plenność, niską wilgotność, możliwość wczesnych zbiorów gwarantuje niezastąpiona Anovi CS. Jak pokazują wyniki badań COBORU, Anovi CS FAO 230 uplasowała się w czołówce najwyżej plonujących, a jednocześnie odznaczających się najniższą wilgotnością odmian kukurydzy na ziarno. Do tego jej kolby są duże i obficie zaziarnione o ziarnach typu flint. Wobec tego, nie szukaj dłużej, wybierz Anovi CS i ciesz się wysokim i stabilnym plonem przy zbiorach we wczesnym terminie. Już dziś zamów nasiona w naszym sklepie internetowym lub u jednego z dystrybutorów grupy Top Nasiona!