Jaka kukurydza na ziarno jest odpowiednia?

Kukurydzę, czyli jedną z najpopularniejszych roślin na całym świecie, uprawia się do dwóch głównych celów: na ziarno oraz na kiszonkę. W zależności od przeznaczenia należy dobierać odpowiednią jej odmianę. Kukurydza na ziarno powinna mieć nieco inne parametry, niż ta, na wartościową i dobrze strawną paszę dla bydła. W jednym z poprzednich artykułów pisaliśmy już o tym, jaka kukurydza na kiszonkę jest polecana. W takim razie, najwyższa pora rozstrzygnąć jaka kukurydza na ziarno jest odpowiednia? Jakie czynniki, składniki pokarmowe, wziąć pod uwagę przy uprawie kukurydzy na ziarno? Po czym poznać najlepszą kukurydzę na ziarno?

Kukurydza na ziarno - uprawa

Uprawa kukurydzy na ziarno jest bardzo powszechna na całym świecie. W Polsce, z roku na rok odnotowuje się coraz większą powierzchnię upraw tej rośliny na cele ziarnowe, na siew kukurydzy. W przypadku takiej hodowli kluczowy jest dobór odpowiedniej odmiany kukurydzy na ziarno. O ile wymagania odnośnie warunków glebowych i klimatycznych oraz przygotowania roli są takie same, jak przy siewie na kiszonkę, o tyle FAO i plenność, wybierając uprawę kukurydzy, na ziarno już się różni. Dostosowanie właściwej wczesności do regionu i maksymalny potencjał plonotwórczy to dwa niesłychanie ważne czynniki wpływające na siew kukurydzy, decydujące o opłacalności uprawy. W takim razie, jaka kukurydza spośród dostępnych na rynku odmian jest najlepszą kukurydzą na ziarno?

Odmiany kukurydzy z przeznaczeniem na ziarno

Szczególnie w przypadku uprawy kukurydzy na ziarno liczy się jej plenność. Podczas, gdy do produkcji kiszonki do skarmiania bydła mlecznego wykorzystuje się całe rośliny, na cele ziarnowe nadaje się jedynie ziarno. Wysoki potencjał plonotwórczy zawsze powinien iść w parze ze stabilnością, czyli zdolnością do uzyskiwania wysokich plonów niezależnie od warunków pogodowych i glebowych. Niezwykle istotna jest również zdrowotność ziarna. W naszej ofercie z pewnością znajdziesz odmianę dostosowaną nie tylko do wzrostu na glebach żyznych, ale także zachowującą wysoki potencjał plonowania na glebach lekkich, mają niewielkie wymagania glebowe. Oba te parametry przeważnie są związane z FAO, choć to powoli się zmienia, gdyż na rynku pojawia się wiele nowoczesnych wczesnych odmian. Wiele z nich plonuje na równie wysokim poziomie, co odmiany późniejsze. W takich przypadkach ogromne znaczenie ma jednak dobry wigor początkowy, niska wilgotność ziaren w czasie zbiorów, a także zdolność do łatwego oddawania wody w suszarni. Kolejnymi warunkami, jakie muszą spełniać najlepsze odmiany kukurydzy na ziarno jest zdrowotność i minimalne ryzyko rozwoju fusarium i powstawania mykotoksyn. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważny jest odpowiedni dobór odmian kukurydzy. Zatem, jaką kukurydzę na ziarno wybrać? Która odmiana kukurydzy będzie odpowiednia?

nasiona kukurydzy

Najlepsze odmiany z przeznaczeniem na ziarno.

Odmiana

FAO

Typ ziarna

Link

ANOVI CS

230

Flint

NICOLO

230

Dent

BREVI BRV2138

230-240

Dent

DIGITAL

240

Flint

BRUCE LEE B2218

240-250

Dent

MAS 250F

240-250

Flint

BARON B2368

250-260

Dent

RAMBO BRV2604

260-270

Dent

260

Dent

ALFUBEL

270-280

Dent

nasiona kukurydzy na ziarno

Najlepsze odmiany z przeznaczeniem na ziarno i kiszonkę.

Odmiana

FAO

Typ ziarna

Link

REGADIO

230-240

Dent

MANDRINO

240-250

Dent

TENEBRO (czarna)

240-250

Dent-Flint

BACARES

250

Flint-Dent

XERACO

250-260

Flint-Dent

OBSCURO (czarna)

250-260

Flint

AGRAM

260

Dent

LOMAS

260-270

Flint

AS 201

260-270

Dent

Jaka najlepsza kukurydza?

Najlepsza kukurydza na ziarno to kukurydza, która spełnia wszystkie z wymienionych powyżej wymogów. Odporność na niekorzystne warunki pogodowe i glebowe, dobry wigor, zdrowotność, rekordowo wysoką plenność, niską wilgotność podczas zbioru, a dzięki temu możliwość wczesnych zbiorów gwarantuje niezastąpiony BRUCE LEE B2218. Jak pokazują wyniki badań COBORU, BRUCE LEE FAO 240-250 uplasował się w czołówce najwyżej plonujących, a jednocześnie odznaczających się najniższą wilgotnością odmian kukurydzy na ziarno. Do tego jego kolby są duże i obficie zaziarnione o ziarnach typu dent, dzięki czemu bardzo szybko oddaje wodę na polu, a także bardzo dobrze się suszy w suszarni. W badaniach rozpoznawczych COBORU/PZPK w bardzo suchym 2022 roku odmiana Bruce Lee osiągnęła 103% wzorca, plonując średnio 13,66 t/ha czyli o 280 kg z hektara więcej niż średnio odmiany wczesne wzorcowe oraz 390 kg więcej z hektara od średniej wszystkich odmian w doświadczeniach, przy wilgotności zbieranego ziarna sięgającego w wielu stacjach 20-25%, czyli o kilka procent mniej niż odmiany konkurencyjne. Posiada wysoką tolerancję na okresowe susze. Wobec tego, nie szukaj dłużej, wybierz B2218 Bruce Lee i ciesz się wysokim oraz regularnym plonem przy zbiorach we wczesnym terminie. Już dziś zamów nasiona w naszym sklepie internetowym lub u jednego z dystrybutorów grupy Top Nasiona!

Nasiona kukurydzy na ziarno

Zastanawiasz się nad tym jaką odmianę kukurydzy wybrać? Skontaktuj się z nami! Pomagamy w wyborze odmiany kukurydzy na ziarno, a także i tych służących na kiszonkę, do produkcji bioetanolu, czy też na grys. W naszej ofercie można znaleźć odmiany kukurydzy typu flint, dent, pośrednim, ponadto odmiany kukurydzy wczesne, czy odmiany średnio-wczesne, na późne siewy – bez problemu dopasujesz wczesność odmiany do swoich preferencji. Sprawdź nasze nasiona z wysokim potencjałem plonowania!