Nasiona słonecznika
Najwyzszej jakosci odmiany słonecznika wyselekcjonowane i dobrane na rynek polski.
Spis treści
Uprawa słonecznika w Polsce
Uprawa słonecznika na ziarno staje się coraz bardziej popularna w Polsce. Warunki do uprawy tej niezwykłej rośliny w naszym kraju są dobre: słonecznik dobrze znosi okresowe braki opadów, jest odporny na wiosenne przymrozki do – 4°C i udaje się praktycznie na wszystkich rodzajach gleb. Ważne jest również odpowiednie nawożenie słonecznika. Termin siewu słonecznika przypada na drugą połowę kwietnia, wysiew słonecznika jest zależny od panujących w tym czasie warunków atmosferycznych, a zbiór bez względu na rejon kraju zwykle przypada na przełomie września i października. W niektórych latach na południu kraju można zebrać niełupki o wilgotności 12-15%, co znacznie ułatwia dosuszanie i przechowywanie słonecznika przed sprzedażą.
W warunkach zawężonego polskiego płodozmianu (kukurydza, zboża, rzepak) i coraz częściej pojawiających się niedoborów wody uprawa słonecznika stanowi niezmiernie interesującą i opłacalną alternatywę dla rolników. Cena nasion słonecznika była w ostatnich latach o 10–20% niższa od ceny rzepaku, a plony jakie można uzyskać to 2,5–4 t/ha.
POZNAJ NASZE ODMIANY SŁONECZNIKA
Przeznaczenie: ziarno
Wymagania glebowe: na wszystkie kompleksy glebowe.
Termin zbioru: wczesny / średniowczesny
Liska SU to odmiana tolerancyjna na sulfonylomoczniki (tribenuron metylowy), dzięki czemu jednym zabiegiem zapewniamy pełną ochronę herbicydową. Nie jest wymagająca w uprawie, nie wymaga intensywnego nawożenia i udaje się na wszystkich, nawet słabych stanowiskach. Odmiana o znakomitych parametrach jakościowych nasion, bardzo wysoka zawartość tłuszczu oraz masa tysiąca nasion.

Słonecznik do siewu - formy uprawne
Planujesz uprawę słonecznika? W zależności od zastosowania można wyróżnić odmiany m.in. jadalne, oleiste, pastewne i ozdobne.
Słonecznik na ziarno
W ostatnich latach coraz bardziej staje się popularna odmiana słonecznika na ziarno, głównie z przeznaczeniem na olej, jednak ziarna słonecznika mają o wiele szersze wykorzystanie. Słonecznik znakomicie sprawdza się w klimacie naszego kraju – uprawy słonecznika dobrze znoszą okresowe braki opadów. Stał się on świetną alternatywą dla rzepaku – posiada mniejsze wymagania glebowe. Dodatkowym atutem jest również łatwość zbytu zarówno w kraju, jak i za granicą.
Słonecznik na kiszonkę
Odmiana na kiszonkę jest popularnym rozwiązaniem stosowanym jako pokarm dla “przeżuwaczy”. Zielona masa może stać się alternatywą dla kiszonki z kukurydzy – najczęściej nasiona słonecznika na kiszonkę wysiewane są tam, gdzie nie sprawdziła się kukurydza. Słonecznik pastewny może znakomicie sprawdzić się jako roślina na poplon. Wytwarza on substancję, które ograniczają rozwój komosy białej, a także i innych chwastów.
Sprawdź także