Mieszanka poplonowa
Gotowe mieszanki na biomasę zieloną oraz działanie strukturotwórcze wzbogacające glebę.
Spis treści
Mieszanka strukturotwórcza
Skład % mieszanki:
- Olejarka Abisyńska 10%
- Owies Szorstki 35%
- Wyka Jara 20%
- Seradela 5%
- Len oleisty 5%
- Facelia Błękitna 15%
- Słonecznik 10%
Norma wysiewu: 12-15 kg/ha
Rekomendacje jako przedplon pod: kukurydza, zboża, rzepak, buraki cukrowe, ziemniaki
TOP GLEBA spełnia warunki ekoschematu "Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi"
Aby uzyskać dopłaty i spełnić warunki ekoschematu “Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi” należy wysiać mieszankę międzyplonową Top Gleba w terminie do 1 października i pozostawić na polu, co najmniej do 15 lutego następnego roku. W okresie utrzymania międzyplonu ozimego dopuszcza się jego mulczowanie, jednak nie wcześniej niż po 15 listopada. Więcej na temat Ekoschematów możesz przeczytać w naszym artykule: Ekoschematy – co to jest?



Cechy roślin wchodzących w skład mieszanki międzyplonowej TOP GLEBA


Dlaczego warto siać mieszanki międzyplonowe?
Uprawa mieszanek międzyplonowych pozytywnie oddziałuje na glebę i przynosi liczne korzyści w zakresie ochrony, jakości i ilości plonu uprawy następczej. Korzenie roślin międzyplonowych przerastają różne warstwy gleby, przyczyniając się do tworzenia i utrzymywania struktury gruzełkowatej gleby. Okrywa roślinna stymuluje rozwój organizmów glebowych, pobudzając procesy życiowe w glebie, zwłaszcza dżdżownic i biomasy drobnoustrojowej. Rośliny uprawiane w okresie międzyplonowym zapewniają odpowiednie składniki mineralne, które docierają również do głębszych warstw gleby. W glebie zwiększa się poziom równowagi biologicznej, poprawia się jej urodzajność i zdrowotność stanowiska. Ważne jest to, żeby każdy z komponentów mieszanki miał podobne wymagania glebowe i oddziaływanie na gospodarkę wodną. Mieszanka poplonowa na poplon ozimy, jak i poplon letni, jako idealny nawóz zielony, ma niewielkie wymagania glebowe (można również spotkać się z terminem poplon ścierniskowy, który stosuje się jako nawóz zielony pod rośliny jare).
Międzyplony mają też ogromne znaczenie w ochronie gleby przed erozją wietrzną i wodną, zabezpieczają zasoby składników pokarmowych w glebie przed wymyciem. Rośliny na poplon jesienią ograniczają w znacznym stopniu powstawaniu chwastów, na zimę umożliwiają okrycie pól, przez co ułatwiają gromadzenie wody z opadów zimowych, które w ostatnich latach są bardzo małe, co powoduje wczesną suszę wiosenną. Z kolei wczesną wiosną i latem (poplon letni) okrywa roślinna ogranicza parowanie i reguluje temperaturę gleby na skutek jej zacieniania. Zaletą niektórych gatunków jest również zdolność wiązania wolnego azotu atmosferycznego i wzbogacenie gleby w ten składnik, dzięki czemu można zrezygnować z części mineralnego nawożenia azotowego. Rośliny poplonowe pobierają i zatrzymują niezbędne składniki, które nie zostały spożytkowane przez uprawy główne. Poplon sprawdza się zarówno na gleby lekkie jak i gleby średnie.
Sprawdź także