top-gleba-mieszanka-poplonowa

Mieszanka TOP GLEBA

Mieszanka poprawiająca jakość gleby i zwiększająca plony upraw następczych.

Dlaczego warto zasiać mieszankę Top Gleba?

top-gleba-mieszanka-poplonowa

Mieszanka międzyplonowa TOP GLEBA to optymalna kompozycja roślin poplonowych działających strukturotwórczo na glebę. Wyspecjalizowane gatunki roślin wzbogacają glebę w niezbędne składniki pokarmowe, zmniejszają zasolenie gleby, sprawiając, że przyszła uprawa roślin staje się dużo łatwiejszym zadaniem. Rośliny na poplon posiadają bardzo zróżnicowany system korzeniowy, uzupełniający się wzajemnie i penetrujący różne warstwy gleby, dzięki czemu gleba lepiej gromadzi i zatrzymuje wilgoć. Mieszanka poplonowa TOP GLEBA zawiera rośliny, które bardzo dobrze pokrywają glebę, zacieniają ją i ograniczają wzrost chwastów. Duża biomasa utworzona przez rośliny wchodzące w skład mieszanki poplonowej wzbogaca glebę w składniki odżywcze oraz zwiększa żyzność gleby na skutek poprawy bilansu substancji organicznej w glebie poprzez odtwarzanie zasobów próchnicy. Korzyści jakie występują po zastosowaniu mieszanki TOP GLEBA, to: poprawa jakości gleby, poprawa zdrowotności stanowiska. Zadaniem roślin poplonowych jest zwiększenie plonu uprawy następczej. Mieszanka poplonowa spełnia warunki zazielenienia oraz programu rolno-środowiskowego.

Chcesz kupić mieszankę poplonową Top Gleba?

Mieszanka międzyplonowa Top Gleba - Skład

Gatunek

Skład %

Olejarka Abisyńska

10

Owies Szorstki

35

Wyka Jara

Vicia sativa

20

Seradela

Ornithopus sativus

5

Len oleisty

Linum usitatissimum

5

Facelia Błękitna

Phacelia tanacetifolia

15

Słonecznik

Helianthus annuus

10

Charakterystyka mieszanki Top Gleba

Przeznaczenie: poplon, międzyplon
Norma wysiewu: 12-15 kg/ha
Rekomendacje jako przedplon pod: kukurydza, zboża, rzepak, buraki cukrowe, ziemniaki
Top-Gleba-poplony
Top-Gleba-poplon

Cechy roślin wchodzących w skład mieszanki międzyplonowej Top Gleba

Olejarka abisyńska

Szybko odrastająca, wysoka roślina (do 1 – 1,5 m). Tego rodzaju rośliny poplonowe wykształcając głęboki system korzeniowy. Poprawia właściwości i stan fitosanitarny gleby. Tego typu zielony nawóz dobrze ogranicza powstawanie chwastów. Szybko wymarza. Dobrze radzi sobie w długotrwałych niedoborach wody i przy wysokich temperaturach. Roślina z rodziny astrowatych, dlatego nie jest atakowana i zasiedlana przez choroby i szkodniki występujące w zbożach.

Wyka jara

Dzięki korzeniom brodawkowym wyka wiąże wolny azot z powietrza. Rośliny charakteryzują się pośrednim systemem korzeniowym, tzn. między palowym a wiązkowym sięgającym do 1 metra. Szybki wzrost i duża masa zielona. Wzbogaca glebę w substancje organiczne oraz chroni ją przed chwastami.  Osiąga wysokość ok. 40-80 cm.

Facelia błękitna

Roślina mało wymagająca w uprawie, jest odporna na suszę oraz przymrozki. Posiada dużą dynamikę wzrostu i umożliwia osiągnięcie w krótkim czasie wysokich plonów masy zielonej. Spulchnia glebę, poprawia jej strukturę oraz wzbogaca ją w cenną próchnicę. Hamuje powstawanie i rozwój chwastów, zmniejsza erozję gleby. Działa fitosanitarnie, zapobiega przenoszeniu kiły kapuścianej. Posiada długi, płaski i bardzo „rozgałęziony” korzeń.

Len oleisty

Len oleisty wykształca mocny i głęboki system korzeniowy, dzięki czemu jest mniej podatny na stres suszy i penetruje niższe warstwy gleby. Tworzy dużą masę zieloną. Skutecznie ogranicza rozwój mątwika burakowego i redukuje występowanie nicieni.

Owies szorstki

Bardzo szybko rosnąca roślina poplonowa, obficie ulistniona, o niskich wymaganiach glebowych. Bardzo dobrze rośnie na glebach piaszczystych, glebach lekkich. Wrażliwa na przymrozki. Posiada płytki system korzeniowy i wiele drobnych korzeni w warstwie ornej gleby. Roślina fitosanitarna – redukcja wolno żyjących nicieni. Dobrze tłumi rozrost chwastów.

Seradela

Mało wymagająca roślina, miododajna, fitosanitarna, nazywana „koniczyną piasków”, która świetnie nadaje się do uprawy na słabszych, piaszczystych, lekkich glebach. Posiada głęboko sięgające korzenie i wiąże azot atmosferyczny, a symbioza z bakteriami nitryfikacyjnymi pozwala seradeli wzbogacić glebę nawet o ponad 100 kg/ha azotu pobranego z atmosfery, dzięki czemu podnosi plony upraw następczych. Potrafi czerpać wodę zawartą w atmosferze dzięki włoskom pobierającym wilgoć z mgły i rosy.

Słonecznik

Tworzy głęboki, palowy korzeń sięgający do dwóch metrów, doskonale penetrując głębsze warstwy gleby. Odporny na okresowe niedobory wody i bardzo dobrze toleruje słabe stanowiska. Buduje dużą masę zieloną i korzeniową. Dzięki szerokim liściom ogranicza parowanie i reguluje temperaturę gleby na skutek jej zacieniania oraz ogranicza w znacznym stopniu powstawaniu chwastów, okrywa glebę, przez co ułatwia gromadzenie wody z opadów, niwelując parowanie i wysuszanie gleby.

Top Gleba - Mieszanka wzbogacająca glebę w składniki odżywcze

TOP GLEBA spełnia warunki ekoschematu "Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi"

Aby uzyskać dopłaty i spełnić warunki ekoschematu “Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi” należy wysiać mieszankę międzyplonową Top Gleba w terminie do 1 października i pozostawić na polu, co najmniej do 15 lutego następnego roku. W okresie utrzymania międzyplonu ozimego dopuszcza się jego mulczowanie, jednak nie wcześniej niż po 15 listopada. Więcej na temat Ekoschematów możesz przeczytać w naszym artykule: Ekoschematy – co to jest?

Top-Gleba-mieszanka-strukturotwórcza
Top-Gleba-mieszanka-poplonowa

Chcesz kupić nasiona? Skontaktuj się z nami lub przejdź do sklepu!

Dlaczego warto siać mieszanki międzyplonowe?

Kultywacja roślin stosowanych w międzyplonach korzystnie wpływa na kondycję gleby, przynosząc znaczne korzyści dla ochrony, jakości i wydajności zbiorów następnych upraw. System korzeniowy roślin międzyplonowych penetruje różnorodne poziomy gleby, co sprzyja budowie i zachowaniu gruzełkowatej struktury gleby. Obecność roślinności pokrywowej wspiera rozwój życia glebowego, aktywizując funkcjonowanie gleby, szczególnie w kontekście dżdżownic i mikroorganizmów. Uprawy prowadzone w sezonie międzyplonowym dostarczają glebie niezbędnych składników mineralnych, które są przekazywane również do jej głębszych warstw. Dzięki temu w glebie wzrasta poziom równowagi ekologicznej, co przekłada się na jej płodność i zdrowie. Istotne jest, aby składniki mieszanki międzyplonowej miały zbliżone potrzeby glebowe i wpływały korzystnie na zarządzanie wodą w glebie. Zarówno mieszanka na poplon ozimy, jak i letni, służąca jako doskonały nawóz zielony, wymaga minimalnych warunków glebowych (pojęcie poplonu ścierniskowego również jest stosowane w kontekście nawozu zielonego dla upraw wiosennych).

Międzyplony odgrywają kluczową rolę w ochronie gleby przed skutkami erozji wiatrowej i wodnej, zapobiegając utracie cennych składników pokarmowych przez wypłukiwanie. Uprawa roślin jako poplonu jesienią efektywnie redukuje rozwój chwastów i zapewnia zimową ochronę pól, co sprzyja akumulacji wody z zimowych opadów. W obliczu coraz częstszych problemów z niedoborem opadów zimowych, co prowadzi do przedwczesnych susz wiosennych, roślinność poplonowa ma istotne znaczenie. Wiosną i latem, poplon letni, pokrywa roślinna zmniejsza straty wody przez parowanie i pomaga w utrzymaniu niższej temperatury gleby dzięki jej zacienieniu. Dodatkową korzyścią jest fakt, że niektóre gatunki roślin mają zdolność wiązania azotu z powietrza, co może przyczynić się do obniżenia potrzeb gleby w mineralne nawożenie azotowe. Rośliny poplonowe efektywnie wykorzystują i zatrzymują składniki odżywcze, które nie zostały wykorzystane przez poprzednie uprawy, co czyni je użytecznymi zarówno na glebach lekkich, jak i średnich.