Mieszanka TOP GLEBA
Mieszanka poprawiająca jakość gleby i zwiększająca plony upraw następczych.
Spis treści
Dlaczego warto zasiać mieszankę poplonową Top Gleba?

Mieszanka międzyplonowa TOP GLEBA to optymalna kompozycja roślin poplonowych działających strukturotwórczo na glebę. Wyspecjalizowane gatunki roślin wzbogacają glebę w niezbędne składniki pokarmowe, zmniejszają zasolenie gleby, sprawiając, że przyszła uprawa roślin staje się dużo łatwiejszym zadaniem. Rośliny na poplon posiadają bardzo zróżnicowany system korzeniowy, uzupełniający się wzajemnie i penetrujący różne warstwy gleby, dzięki czemu gleba lepiej gromadzi i zatrzymuje wilgoć. Mieszanka poplonowa TOP GLEBA zawiera rośliny, które bardzo dobrze pokrywają glebę, zacieniają ją i ograniczają wzrost chwastów. Duża biomasa utworzona przez rośliny wchodzące w skład mieszanki poplonowej wzbogaca glebę w składniki odżywcze oraz zwiększa żyzność gleby na skutek poprawy bilansu substancji organicznej w glebie poprzez odtwarzanie zasobów próchnicy. Korzyści jakie występują po zastosowaniu mieszanki TOP GLEBA, to: poprawa jakości gleby, poprawa zdrowotności stanowiska. Zadaniem roślin poplonowych jest zwiększenie plonu uprawy następczej. Mieszanka poplonowa spełnia warunki zazielenienia oraz programu rolno-środowiskowego.
Chcesz kupić mieszankę poplonową Top Gleba?



Cechy roślin wchodzących w skład mieszanki międzyplonowej Top Gleba
Top Gleba - Mieszanka wzbogacająca glebę w składniki odżywcze
TOP GLEBA spełnia warunki ekoschematu "Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi"
Aby uzyskać dopłaty i spełnić warunki ekoschematu “Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi” należy wysiać mieszankę międzyplonową Top Gleba w terminie do 1 października i pozostawić na polu, co najmniej do 15 lutego następnego roku. W okresie utrzymania międzyplonu ozimego dopuszcza się jego mulczowanie, jednak nie wcześniej niż po 15 listopada. Więcej na temat Ekoschematów możesz przeczytać w naszym artykule: Ekoschematy – co to jest?


Dlaczego warto siać mieszanki międzyplonowe?
Kultywacja roślin stosowanych w międzyplonach korzystnie wpływa na kondycję gleby, przynosząc znaczne korzyści dla ochrony, jakości i wydajności zbiorów następnych upraw. System korzeniowy roślin międzyplonowych penetruje różnorodne poziomy gleby, co sprzyja budowie i zachowaniu gruzełkowatej struktury gleby. Obecność roślinności pokrywowej wspiera rozwój życia glebowego, aktywizując funkcjonowanie gleby, szczególnie w kontekście dżdżownic i mikroorganizmów. Uprawy prowadzone w sezonie międzyplonowym dostarczają glebie niezbędnych składników mineralnych, które są przekazywane również do jej głębszych warstw. Dzięki temu w glebie wzrasta poziom równowagi ekologicznej, co przekłada się na jej płodność i zdrowie. Istotne jest, aby składniki mieszanki międzyplonowej miały zbliżone potrzeby glebowe i wpływały korzystnie na zarządzanie wodą w glebie. Zarówno mieszanka na poplon ozimy, jak i letni, służąca jako doskonały nawóz zielony, wymaga minimalnych warunków glebowych (pojęcie poplonu ścierniskowego również jest stosowane w kontekście nawozu zielonego dla upraw wiosennych).
Międzyplony odgrywają kluczową rolę w ochronie gleby przed skutkami erozji wiatrowej i wodnej, zapobiegając utracie cennych składników pokarmowych przez wypłukiwanie. Uprawa roślin jako poplonu jesienią efektywnie redukuje rozwój chwastów i zapewnia zimową ochronę pól, co sprzyja akumulacji wody z zimowych opadów. W obliczu coraz częstszych problemów z niedoborem opadów zimowych, co prowadzi do przedwczesnych susz wiosennych, roślinność poplonowa ma istotne znaczenie. Wiosną i latem, poplon letni, pokrywa roślinna zmniejsza straty wody przez parowanie i pomaga w utrzymaniu niższej temperatury gleby dzięki jej zacienieniu. Dodatkową korzyścią jest fakt, że niektóre gatunki roślin mają zdolność wiązania azotu z powietrza, co może przyczynić się do obniżenia potrzeb gleby w mineralne nawożenie azotowe. Rośliny poplonowe efektywnie wykorzystują i zatrzymują składniki odżywcze, które nie zostały wykorzystane przez poprzednie uprawy, co czyni je użytecznymi zarówno na glebach lekkich, jak i średnich.
Sprawdź także