Siew kukurydzy

Odpowiednie warunki pogodowe i glebowe, odmiana o wysokim potencjale oraz prawidłowy siew kukurydzy – wszystko to jest bardzo ważne, zarówno w uprawie na ziarno, jak i w uprawie na kiszonkę. Przystępując do prac, warto zastanowić się jak gęsto siać kukurydzę, a także jak głęboko siać kukurydzę. Gęstość i głębokość siewu przekłada się na tempo, równomierność i jakość wschodów, a co za tym idzie – zbiory. Podpowiadamy, jak siać kukurydzę, by cieszyć się obfitym i dorodnym plonem!

Sianie kukurydzy - jak wygląda w praktyce

Planujesz uprawę kukurydzy na ziarno lub kiszonkę? W uprawie kukurydzy istotne są poszczególne etapy procesu, począwszy od doboru możliwie najlepszej odmiany i zakupu dobrej klasy nasion, poprzez przygotowanie roli i siew kukurydzy (optymalny termin siewu kukurydzy), kończąc na zbiorach. Nie bez znaczenia są przy tym terminy. Wszystkie te czynniki są od siebie zależne i ostatecznie decydują o wysokości plonów. Zbyt wczesny siew kukurydzy to ryzyko nierównych wschodów, nierównego wzrostu plantacji, spowolnionego zawiązywania kolb u tych roślin, które zostały zasłonięte przez większe, a także problem ze zwalczaniem chwastów. W związku z tym, niesamowicie ważne jest dostosowanie terminu do warunków pogodowych, także bardzo ważna jest temperatura gleby oraz FAO danej odmiany kukurydzy. Najlepiej wybierać odmiany cechujące się bardzo dobrym wigorem początkowym, odporną na wciąż niskie w kwietniu, a nawet w maju temperatury (np. odmiana kukurydzy DIGITAL), koniecznie w ciepłą i prawidłowo przygotowaną glebę. Skoro już wiesz jaki jest optymalny termin siewu kukurydzy, czas na inne informacje o siewie kukurydzy. Jak gęsto siać kukurydzę, aby zapewnić jej optymalne warunki? Jak głęboko siać kukurydzę, by wschody były równomierne? Sprawdź również: kukurydza do siewu – nasiona.

Gęstość siewu kukurydzy

Zastanawiając się jak siać kukurydzę, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę gęstość siewu. Kukurydza zaliczana jest do tzw. roślin światłolubnych, co oznacza, że nadmierne zagęszczenie, które ogranicza dostęp do promieni słonecznych, skutkuje trudnościami w zawiązywaniu i zapylaniu kolb. Optymalny wydaje się wysiew około 7-9 roślin na m2. Taka obsada zapewnia prawidłowe wykształcenie dobrze zaziarnionych kolb. Niemniej, ważny jest też rodzaj gleby. Żyzna, zasobna w wodę ziemia jest w stanie wyżywić więcej roślin, więc można siać gęściej. Optymalną obsadę zapewni siew punktowy. Z kolei na lekkiej, pozbawionej składników pokarmowych i wody glebie lepiej ograniczyć się do mniejszej ilości roślin na m2. Natomiast, jak głęboko siać kukurydzę?

Jak głęboko siać kukurydzę?

Równie istotna, co gęstość siewu kukurydzy jest głębokość. Jak głęboko siać rośliny kukurydzy, by cieszyć się równomiernymi wschodami, a ostatecznie rekordowym plonem? Ponownie, to zależy od rodzaju gleby, a także przygotowania roli. Uprawy kukurydzy powinny być odpowiednio przygotowane na glebach cięższych i na glebach słabszych. Doświadczeni hodowcy, bez wątpienia zgodzą się, że optymalna głębokość siewu kukurydzy na glebach ciężkich to 4 cm, natomiast na glebach lżejszych co najmniej 6 cm. Celem zapewnienia równego dostępu do światła, wszystkie nasiona należy umieszczać na tej samej głębokości, w tak samo ogrzanej i wilgotnej ziemi. Wilgotność gleby także wpływa na prędkość kiełkowania nasion, odpowiedni wzrost roślin. Gleba powinna mieć strukturę gruzełkową. Istotne jest również przeprowadzenie wtórnego ugniatania bruzdy siewnej. Siew kukurydzy na prawidłowej głębokość i w doskonale przygotowanej do tego glebie umożliwia kiełkowanie już w po pierwszym dniu oraz właściwy rozwój korzeni przybyszowych i podporowych. Spraw, by Twoja uprawa kukurydzy była na najwyższym poziomie!