Kukurydza na kiszonkę – jaka jest najlepsza?

Ogromna popularność kukurydzy w Polsce, jak i w całej Europie, a także na innych kontynentach niewątpliwie wiąże się z wszechstronnym wykorzystaniem, jakie znajduje ta roślina. Kukurydzę uprawia się głównie na ziarno i na kiszonkę. Kukurydza coraz częściej przeznaczana jest też na cele grysowe oraz na produkcję biogazu. Na rynku dostępnych jest więc wiele, różnych odmian. Niektóre lepiej sprawdzają się na ziarno, w przypadku innych rekomendowana jest uprawa kukurydzy na kiszonkę. Wybór odpowiedniej odmiany kukurydzy to gwarancja udanych zbiorów oraz najwyższej jakości paszy dla krów. Wobec tego, jaka kukurydza jest najlepsza? W którą odmianę warto w tym przypadku zainwestować?

Kiszonka to podstawowa, tzw. objętościowa pasza dla bydła. Najbardziej ceniona przez europejskie, w tym polskie gospodarstwa mleczarskie jest wysokiej jakości kiszonka z kukurydzy, którą cechuje wysoka zawartość suchej masy i skrobi, a co za tym idzie posiada wysoką wartość energetyczną oraz zapewnia doskonałą strawność. Uprawa kukurydzy na kiszonkę na przestrzeni lat stała się więc bardzo popularna. Rolnicy, którzy decydują się na siew tej rośliny, uprawy kukurydzy właśnie na cele kiszonkowe, muszą jednak pamiętać, że technologia jej uprawy różni się od technologii uprawy kukurydzy na ziarno, przede wszystkim pod względem terminu i gęstości siewu, dojrzałości roślin w momencie zbiorów, metodzie zbioru, konserwacji, a także doborze odmiany kukurydzy na kiszonkę. W takim razie, jaka kukurydza na kiszonkę jest najlepsza? Na jakie parametry należy zwrócić uwagę przy zakupie?

Polecane odmiany kukurydzy na kiszonkę

Decydując się na uprawę kukurydzy na kiszonkę, warto dobrze przemyśleć, która spośród dostępnych na rynku odmian nadaje się ku temu najlepiej.  Odpowiednio dobrana odmiana kukurydzy zapewni dobry plon, który na pewno będzie cechował się wysoką opłacalnością. Jaka kukurydza na kiszonkę jest w stanie zagwarantować możliwie największe zbiory, a jednocześnie wysoką jakość paszy? Otóż, aby uzyskać odpowiedź na to pytanie, należy uwzględnić kilka istotnych czynników. Odmiany kukurydzy na kiszonkę rekomendowane przez ekspertów i rolników, którzy mogą pochwalić się na tym polu pewnym doświadczeniem to odmiany charakteryzujące się wysokim plonem ogólnym z dużym udziałem kolb, bardzo dobrą strawnością wegetatywnych części roślin, ziarnem typu flint lub flint/dent. Jeśli chodzi o FAO, optymalne w uprawie kukurydzy na kiszonkę są odmiany średniowczesne. Bardzo pożądany jest również tzw. efekt stay-green. Natomiast, która spośród dostępnych na rynku odmian kukurydzy na kiszonkę jest w stanie wszystko to zagwarantować?

nasiona kukurydzy na kiszonkę

Najlepsze odmiany z przeznaczeniem na kiszonkę.

Odmiana

FAO

Typ ziarna

Link

PITCH

250

Flint-Dent

250-260

Flint + Dent

BIELSA

250-260

Flint-Dent

MARION

250-260

Dent-Flint

MONSERA

260

Flint

ANZAC

260

Dent

KENORA

270

Dent

AS 170

320-340

Dent

LEONOR

360

Dent

nasiona kukurydzy na ziarno

Najlepsze odmiany z przeznaczeniem na ziarno i kiszonkę.

Odmiana

FAO

Typ ziarna

Link

REGADIO

230-240

Dent

MANDRINO

240-250

Dent

TENEBRO (czarna)

240-250

Dent-Flint

BACARES

250

Flint-Dent

XERACO

250-260

Flint-Dent

OBSCURO (czarna)

250-260

Flint

AGRAM

260

Dent

LOMAS

260-270

Flint

AS 201

260-270

Dent

KENORA FAO 270 – najlepsza odmiana kiszonkowa!

Uprawa kukurydzy na paszę przynosi pożądane efekty tylko wówczas, gdy wybierzemy odpowiednią odmianę kukurydzy. Na kiszonkę zdecydowanie najlepsza jest kukurydza KENORA FAO 270. Posiada mocną budowę i zwiększoną liczbę liści nad kolbą. Dzięki temu plon świeżej masy z każdego hektara jest ok 20% wyższa w porównaniu do standardowych odmian kiszonkowych – możesz liczyć na niezwykle wysoki plon. Kenora to jedna z tzw. jakościowych odmian, najbardziej cenionych przez gospodarstwa mleczarskie, bo umożliwiających produkcję wysoce energetycznej i doskonale strawnej kiszonki. Odmiana KENORA to odmiana kukurydzy z segmentu LEAFY, która posiada większą liczbę liści nad kolbą niż standardowe odmiany oraz cechują ją wysokie rośliny. Dzięki połączeniu dobrej strawności zielonej masy (wysokiej strawności włókna) z dużą kolbą i ziarnem w typie dent, uzyskujemy doskonałą odmianę do produkcji kiszonki dla bydła mlecznego. Odmiana cechuje się dobrą odpornością na okresowe niedobory wody i wysokim udziale ziarna w suchej masie. Postaw na nasiona kukurydzy od grupy Top Nasiona i ciesz się wysokiem zbiorem kukurydzy!