Rzepak hybrydowy czy populacyjny – które odmiany są lepsze?

Do grona najpopularniejszych roślin uprawnych w Polsce – kukurydzy i zbóż, powoli dołącza rzepak. Jeszcze do niedawna rolnicy obawiali się jego stosunkowo wysokich wymagań co do stanowiska, gleby i warunków pogodowych, na szczęście zdążyli się już przekonać, że przy odrobinie chęci oraz bliższym zapoznaniu się z fazami rozwoju, uprawy tego gatunku przynoszą wysoki dochód. Na pewno jednym z istotniejszych aspektów, jaki gwarantuje wysokie plony jest dobór odpowiedniej odmiany. Na rynku dostępne są odmiany populacyjne rzepaku (inaczej liniowe), a także odmiany mieszańcowe rzepaku (nazywane również hybrydowymi). Czym się one od siebie różnią? Które są lepsze? Jaki rzepak – hybrydowy czy populacyjny zasiać na swoim polu?

Odmiany populacyjne rzepaku

Planując uprawę rzepaku, poza odpowiednim przygotowaniem roli, warto zainwestować w dobrej klasy nasiona gwarantujące możliwie najwyższe plony. Zanim jednak wybierzemy konkretną odmianę, należy zadecydować jakiego rodzaju rzepak – hybrydowy czy populacyjny będzie lepszy. Wobec tego, co odróżnia odmiany populacyjne rzepaku od hybrydowych? Otóż, odmiany populacyjne rzepaku są to odmiany uzyskiwane w procesie klasycznej hodowli poprzez selekcję, krzyżowanie i rozmnażanie. Tzw. liniówki (odmiany liniowe/hybrydowe) polecane są zwłaszcza w przypadku przyspieszonych terminów siewu, słabszych stanowisk, a także na mniejszych obszarach. Odmiany populacyjne rzepaku pozwalają uzyskać zadowalające efekty, jednak nie tak rewelacyjne, jak ma to miejsce w odmianach mieszańcowych rzepaku. Adekwatnie, cena nasion jest niższa.

Odmiany mieszańcowe rzepaku

Wielu rolników zastanawia się, jaki rodzaj rzepaku (mieszańcowy czy liniowy) pozwoli im uzyskać pożądany plon. Przy podejmowaniu ostatecznej decyzję, warto wziąć pod uwagę to, że w przeciwieństwo do klasycznych odmian populacyjnych rzepaku, nowoczesne odmiany mieszańcowe rzepaku powstają na skutek krzyżówki dwóch różnych, często odległych linii odmian, tzw. linii rodzicielskich. Dzięki temu hybrydowe odmiany takie, jak odmiana Memori CS wykazują wyższą odporność na negatywne czynniki: choroby, szkodniki, niekorzystne warunki atmosferyczne, a co za tym idzie świetnie radzą sobie nawet w przypadku opóźnionych siewów. Rekordowe wyniki plonowania odmiany mieszańcowe rzepaku osiągają zwłaszcza na dobrych stanowiskach, gdzie gleby są żyzne – zestaw najcenniejszych cech genetycznych oraz bogactwo składników odżywczych, w jakie zasobna jest ziemia umożliwiają w pełni ujawnić im swój potencjał plonotwórczy. Jednak, czy zawsze warto inwestować w droższe nasiona odmian hybrydowych? Co ostatecznie wybrać – rzepak hybrydowy czy populacyjny?

Co ostatecznie wybrać - rzepak mieszańcowy czy liniowy?

Mając podstawową wiedzę na temat odmian populacyjnych rzepaku oraz odmian mieszańcowych rzepaku, okazuje się, że wybór odpowiedniej nie jest tak trudny. W takim razie, jaki rzepak – mieszańcowy czy liniowy zasiać na swoim polu? W przypadku terenów, gdzie i tak nie ma szansy na bardzo wysoki plon z hektara, w związku z czym nie opłaca się inwestować dużych pieniędzy, najrozsądniejszy jest siew solidnej liniówki, która zapewni przyzwoity plon. Z kolei na glebach żyznych, przy uprawach intensywnych, niewątpliwie warto zainwestować w wysokiej jakości odmiany mieszańcowe rzepaku, np. Memori CS.