Żniwa rzepaku

Po wielu miesiącach, jakie upłynęły począwszy od siewu, aż do osiągnięcia dojrzałości roślin, wreszcie zbliża się pora żniw rzepaku. Nawet dla doświadczonych rolników nie jest to temat łatwy, ponieważ o wysokości i jakości zbioru decyduje szereg różnych czynników. Rzepak jest wrażliwy na termin zbioru i często dojrzewa nierównomiernie. W związku z tym skrupulatna analiza pogody, stanu plantacji, kondycji roślin i na tej podstawie dostosowanie właściwego czasu zbioru, mogą okazać się kluczowe. Wartą zastanowienia kwestią jest również metoda – do wyboru mamy jednoetapowy lub dwuetapowy zbiór rzepaku. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat i jak przygotować się do żniw? Podpowiadamy!

Jakie czynniki mają wpływ na termin zbioru rzepaku?

Wszystkie dostępne na rynku odmiany rzepaku ozimego, m.in. ES Capello, zaliczane są do roślin, które są najdłużej obecne na polu, bo aż 10 miesięcy. Ze względu na różne, zmienne czynniki nie sposób jednoznacznie określić, konkretnego dnia, ani nawet tygodnia zbiorów. Żniwa rzepaku uzależnione są od:
– zasianej odmiany (czy dojrzewa ona wcześniej, czy później),
– pogody (czasu startu roślin po zimie, temperatury, intensywności opadów, ilości słonecznych dni wiosną i wczesnym latem),
– dojrzewania roślin (czy jest równomierne czy nie),
– stopnia zachwaszczenia pola,
– odporności łuszczyn na pękanie i osypywanie się nasion,
– metody zbioru.
Wobec tego, jak oszacować optymalny termin zbioru rzepaku? Po czym poznać, że jest już odpowiedni czas na żniwa tej oleistej rośliny? Jaką metodę wybrać, aby uzyskać możliwie najwyższy plon?

Jednoetapowy i dwuetapowy zbiór rzepaku

Jednym z najistotniejszych czynników umożliwiających określenie właściwego terminu zbioru rzepaku jest dobór metody. Do wyboru mamy metodę jednoetapową, nazywaną również jednofazową z pnia oraz dwuetapową. Zbiór rzepaku będzie najbardziej udany, jeśli na około miesiąc od momentu kwitnienia, czyli w czasie wchodzenia rośliny w fazę dojrzałości technicznej, będziemy dokładnie obserwować uprawy. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na poziom wilgotności łuszczyn, od którego to jest zależne ich pękanie i osypywanie się nasion. Jednofazowy zbiór z pnia wykonujemy zwłaszcza na uprawach, które dojrzewały równomiernie i osiągnęły stan pełnej dojrzałości. Z kolei dwuetapowy zbiór rzepaku jest polecany w przypadku tych plantacji, które zostały dotknięte chorobą, uszkodzone przez szkodniki i/lub charakteryzują się dużą zmiennością gleby, przez co rośliny dojrzewały nierównomiernie. Ta metoda pociąga za sobą straty w wysokości około 9% plonu. Natomiast przedłużenie zbiorów grozi stratami na poziomie nawet 40% plonu. Warto również pamiętać o tym, że istnieje jeszcze jedna możliwość, a mianowicie desykacja rzepaku, czyli zabieg na dosuszenie, który zapobiega pękaniu łuszczyn i osypywaniu się nasion.

Optymalny termin zbioru rzepaku

Podsumowując, jaki termin zbioru rzepaku jest optymalny dla dwóch różnych metod? Przede wszystkim, w obu przypadkach czas żniw rzepaku określamy na podstawie uprzedniej, wnikliwej lustracji upraw. Zbiory metodą jednofazową powinny odbywać się wtedy, gdy łan ma brunatno-czarną barwę, a wilgotność nasion wynosi około 16%. Istotne, aby cała akcja nie trwała dłużej niż 4-5 dni. Jeśli chodzi o zbiór dwufazowy, łan należy skosić wtedy, gdy jego kolor jest seledynowo-żółty, a wilgotność nasion oscyluje między 40 a 55%.