Nawet najlepsze, najbardziej odporne na choroby oraz niekorzystne warunki glebowe i pogodowe odmiany kukurydzy wymagają ochrony przed niepożądanymi roślinami. Skuteczne zwalczanie chwastów w plantacji kukurydzy jest niezwykle ważne. W tym celu uprawy opryskuje się specjalistycznymi środkami chwastobójczymi. Zaniechanie takiego zabiegu może być tragiczne w skutkach – należy się spodziewać wolniejszego i słabszego wzrostu, ponieważ chwasty jedno i chwasty dwuliścienne w kukurydzy ograniczają jej dostęp do składników pokarmowych, wody i światła. W takim razie, kiedy i jakie opryski na kukurydzę warto wykonać?
Chwasty w kukurydzy
W uprawie kukurydzy rolnicy spotykają się z wieloma intruzami, którym muszą stawić czoła. Do tych najpopularniejszych zaliczamy:
– chwasty jednoroczne takie, jak komosa biała, psianka czarna, szarłat szorstki i rumiany, chwastnica jednostronna,
– chwasty wieloletnie, m.in. perz właściwy, powój polny, ostrożeń polny.
Dodatkowo możemy wyróżnić samosiewy rzepaku, rdest plamisty, chwasty wrażliwe takie jak fiołek polny, przytulina czepna. Nie dość, że wymienione rośliny niepożądane konkurują z kukurydzą o składniki pokarmowe, wodę i światło, w efekcie czego obniżają jakość plonu, to jeszcze wiele z nich jest trujących. W związku z tym, niezależnie od docelowego przeznaczenia (ziarno, kiszonka lub inne), corocznie powinno się przeprowadzać zabieg opryskiwania kukurydzy. Jakie opryski na chwasty w kukurydzy wybrać i w jakim czasie najlepiej je zastosować?
Opryski na chwasty w kukurydzy
Opryski to podstawowa ochrona kukurydzy na szerokie spektrum chwastów. Opryskiwanie kukurydzy to zabieg, którego celem jest ochrona tej popularnej rośliny uprawnej przed chwastami. Dzięki temu zapewniamy jej lepsze warunki do prawidłowego wzrostu, co z kolei przekłada się na wysoki i jakościowy plon. Na rynku dostępne są różnego rodzaju środki mające na celu zwalczanie chwastów w kukurydzy. Pośród nich wymienia się preparaty doglebowe oraz nalistne. Te pierwsze niszczą zarówno kiełki chwastów, jak również chwasty, które już wykiełkowały. Niestety ich efektywność ogranicza susza – aby doglebowe środki chwastobójcze zadziałały prawidłowo ziemia musi być dość wilgotna. Poza tym, rola powinna być bardzo dobrze przygotowana (konieczne jest dokładne rozbicie grud). W składzie herbicydów doglebowych można znaleźć m.in. dikambę, terbutylazynę, izoksaflutol lub tienkarbazon. W przypadku produktów nalistnych ważniejsza niż rodzaj i wilgotność gleby jest temperatura powietrza. Dużą zaletą jest możliwość doboru odpowiedniego preparatu względem stopnia zachwaszczenia pola oraz przeważających gatunków chwastów. Tego typu opryski na chwasty w kukurydzy wymagają jednak prawidłowego rozpoznania fazy wzrostu oraz znajomości poszczególnych rodzajów roślin niepożądanych. Oferowane przez współczesnych producentów herbicydy doglebowe nalistne zawierają takie składniki, jak: mezotrion, nikosulfuron, rimsulfuron czy też foramsulfuron.
Kiedy wykonać opryskiwanie kukurydzy?
Termin oprysków na kukurydzę w dużej mierze jest uzależniony od terminu siewu i warunków pogodowo-glebowych oraz wybranego herbicydu. Preparaty doglebowe stosuje się głównie w ramach przedwschodowego zwalczania chwastów w kukurydzy, czyli zanim rośliny zaczną wschodzić (najczęściej od razu po siewie kukurydzy, ewentualnie na etapie 2-3 listków). Natomiast oprysk na kukurydzę powschodowo, tj. na etapie kilku liści wykonuje się już przy pomocy nalistnych środków chwastobójczych. Z uwagi na bardzo suche lata, ta metoda z roku na rok jest wybierana przez coraz liczniejsze grono polskich rolników.
Sprawdź nasiona kukurydzy dostępne w naszej firmie!