Kiedy pryskać rzepak borem?

Rzepak jest rośliną o dużych wymaganiach względem warunków atmosferycznych, a także składników pokarmowych. Źle znosi m.in. niedobory boru. Tymczasem zdecydowana większość polskich gleb ma wyraźny deficyt tego pierwiastka. W związku z tym, aby uzyskać zadowalające plony, dolistne dokarmianie rzepaku borem jest niezbędne. Co daje taki zabieg? Kiedy pryskać rzepak borem i w jakich ilościach?

Czym skutkuje niedobór boru w rzepaku?

Z uwagi na wysokie zapotrzebowanie rzepaku na poszczególne składniki pokarmowe, w tym bor oraz niedostateczną jego ilość na gruntach rolnych, konieczne jest regularne nawożenie borem. W przeciwnym razie trzeba spodziewać się szeregu negatywnych skutków. Niedobór boru w rzepaku prowadzi do zaburzeń wzrostu i rozwoju korzeni oraz części nadziemnych, hamuje kiełkowanie pyłku i kształtowanie się łuszczyn, a także obniża ilość nasion w łuszczynach. Pierwsze objawy niedoboru boru w rzepaku są widoczne dość wcześnie, bo już jesienią. W szyjce korzeniowej powstają wówczas puste przestrzenie. Oprócz tego korzenie są wyraźnie krótsze, niż wskazuje norma. Wiosną liście przebarwiają się na fioletowo i czerwono, ich brzegi zwijają się, a łodygi pękają, przez co rośliny słabiej pobierają składniki pokarmowe. Łatwo ulegają też uszkodzeniom mechanicznym.

Jakie korzyści płyną ze stosowania boru w uprawie rzepaku?

Bor w uprawie rzepaku odpowiada za wiele istotnych procesów. Po pierwsze, stymuluje hormony roślinne odpowiedzialne za transport mikro- i makroskładników, w tym wapnia, azotu, fosforu i siarki. Po drugie, inicjuje proces produkcji cukrów, które warunkują prawidłowy start roślin po zimie. Po trzecie, przyspiesza metabolizm azotowy, co z kolei przekłada się na wyższą odporność na niskie temperatury w okresie jesienno-zimowym. W końcu, składnik ten stymuluje kwitnienie oraz zawiązywanie nasion, a co za tym idzie ma wpływ na produkcję pyłku, żywotność ziaren pyłku, stopień zapylenia, wypełnienie łuszczyn i ich ilość. Wobec tego, jeśli uprawa rzepaku ma się opłacać, nie obejdzie się bez nawożenia borem.

Terminy dolistnego dokarmiania rzepaku borem

Wielu rolników zastanawia się, w jakim terminie pryskać rzepak borem – tuż po wschodach, czyli jesienią, czy jednak na wiosnę, kiedy po przezimowaniu rośliny szykują się do startu? Otóż, z uwagi na spore deficyty tego kluczowego składnika w glebach w Polsce, najlepiej dolistne dokarmianie rzepaku borem przeprowadzać kilka razy. Pierwszą dawkę nawozu należy podać jesienią, na etapie 4-6 liści. Jeśli słoneczna pogoda i stosunkowo wysokie temperatury utrzymują się długo, rośliny warto zasilić drugą dawką w fazie co najmniej 8 liści. Kolejne nawożenie borem wykonujemy na starcie wiosennej wegetacji, natomiast ostatnie – w fazie zielonych pąków. Za każdym razem musimy zadbać o właściwą ilość nawozu. Ile boru potrzebuje rzepak?

Ile boru potrzebuje rzepak?

Dla większości upraw rzepaku w naszym kraju zaleca się podobne dawki boru. Jesienią, w fazie 4-6 liści należy podać między 150 a 200 g boru/ha i na etapie 8 liści kolejne 150 g boru/ha (o ile warunki na to pozwalają). To samo powtarzamy wiosną, czyli pryskamy około 150-200 g boru/ha tuż po zimie oraz 150 g/ha, gdy na roślinach pojawią się zielone pąki. Takie ilości zapobiegają niedoborom boru w rzepaku, pozytywnie wpływają na jego rozwój i umożliwiają uzyskanie wysokiego plonu.