Produkcja biogazu z kukurydzy

Nie tylko uprawa kukurydzy na cele ziarnowe i paszowe cieszy się rosnącą popularnością w Polsce. W naszym kraju powstaje też coraz więcej biogazowni, które zajmują się produkcją biogazu z kukurydzy właśnie. Kiszonka z kolb i części zielonych roślin spełnia podstawowy warunek – jest substratem o wysokiej wartości energetycznej. Nie bez znaczenia pozostaje jednak dobór odmiany kukurydzy na biogaz. Wobec tego, którą wybrać spośród oferowanych przez hodowle oraz dystrybutorów i dlaczego warto inwestować w tego rodzaju odnawialne źródło energii?

Kiszonka z kukurydzy – biogaz, który się opłaca

W gospodarstwach rolnych, gdzie gromadzi się wiele odpadów organicznych (materiału roślinnego, odchodów zwierząt, ścieków itp.), warto wybudować biogazownię. Kukurydza w postaci kiszonkowej i inne rośliny z upraw energetycznych, a także gnojowica i osad kanalizacyjny – wszystko to może posłużyć do produkcji biogazu. A to za sprawą fermentacji beztlenowej – procesu rozkładu, w wyniku którego powstaje gaz składający się głównie z metanu i dwutlenku węgla. Po ich spaleniu lub utlenieniu wytwarza się energia, umożliwiająca wykorzystywanie produktu na zasadzie paliwa – m.in. do ogrzewania i w generatorach prądu. Z kolei po oczyszczeniu do biometanu i sprężeniu, takie biopaliwo pozwala napędzać różnego rodzaju pojazdy. W związku z tym, biogazownia to świetny sposób do produkcji energii, a jednocześnie rozwiązanie problemu utylizacji odpadów. Nawet jeśli nie chcesz inwestować we własny zakład, zawsze możesz nawiązać współpracę z firmą zewnętrzną.

Uprawa kukurydzy na biogaz

Do produkcji biogazu wykorzystuje się różnego rodzaju rośliny energetyczne. Coraz więcej rolników decyduje się na uprawę kukurydzy na biogaz. Wysoka zawartość suchej masy, wierne plonowanie, łatwy i szybki sposób zakiszania oraz bezproblemowe przechowywanie przez długi okres czasu, czynią ją doskonałym surowcem dla biogazowni. Kukurydza do produkcji biogazu, w porównaniu do innych gatunków, cechuje się też niskimi kosztami produkcji. Jest wysokiej jakości, jednym z głównych substratów biogazowych. Ogromną zaletą kukurydzy na biogaz jest również możliwość wykorzystania pofermentu, jako nawozu zasilającego uprawy. Krótko mówiąc – nic się nie marnuje. Niemniej, aby cieszyć się jak najlepszymi efektami, warto wybierać odmiany kukurydzy energetycznej, zalecane do uprawy kukurydzy na biogaz.

 

Kukurydza-Leonor
Kukurydza-Leonor

Kukurydza na biogaz – odmiany

Co prawda, każda odmiana kukurydzy nadaje się na substrat w biogazowniach, jednak nie każda może zapewnić najwyższą efektywność fermentacji. W związku z tym, warto poznać pożądane, w przypadku produkcji biogazu z kukurydzy, parametry tej rośliny. Jednym z najistotniejszych czynników jest zawartość cukrów złożonych. Należy zapamiętać, że skrobia jest ważniejsza przy produkcji paszy z kiszonki z kukurydzy, biogaz musi cechować się wyższą zawartością polisacharydów strukturalnych. Oprócz tego, przy wyborze odmiany, należy wziąć pod uwagę: FAO (wczesność), stanowisko i zawartość suchej masy w plonie ogólnym. W uprawie kukurydzy na biogaz, najlepsze okazują się odmiany średnio-późne i odmiany późniejsze, tj. o liczbie FAO powyżej 250. Z uwagi na dłuższy okres wegetatywny, charakteryzują się wysokim plonem wegetatywnym biomasy, a to właśnie sucha masa (łodygi i liście), w procesie fermentacji umożliwia produkcję dużej ilości metanu. Mimo wszystko, nie można zapominać o lokalizacji pól uprawnych, warunkach atmosferycznych i rodzaju gleb – w niektórych rejonach (zwłaszcza na północnym-wschodzie kraju), korzystniejsze okazują się odmiany wcześniejsze kukurydzy do produkcji biogazu. Jeśli chodzi o zawartość biomasy, w momencie zbioru powinna ona wynosić około 28-35%. W ofercie Top Nasiona można znaleźć kilka wybitnych odmian kukurydzy na biogaz, takich jak: Kenora, AS170, Monsera czy Leonor. Kukurydza LEONOR, to odmiana kukurydzy, która nadaję się na koszonkę oraz produkcję biogazu. Tworzy potężną ilość zielonej masy z ciężkimi kolbami i ziarnem w typie dent, z bardzo mocnym efektem stay-green widocznym do końca wegetacji. Wysokie plony uzyskiwane przy niskich normach wysiewu.