Jakie opryski na kukurydzę warto wykonać?

Nawet najlepsze, najbardziej odporne na choroby oraz niekorzystne warunki glebowe i pogodowe odmiany kukurydzy wymagają ochrony przed niepożądanymi roślinami. W tym celu uprawy opryskuje się specjalistycznymi środkami chwastobójczymi. Zaniechanie takiego zabiegu może być tragiczne w skutkach – należy się spodziewać wolniejszego i słabszego wzrostu, ponieważ chwasty w kukurydzy ograniczają jej dostęp do składników pokarmowych, wody i światła. W takim razie, kiedy i jakie opryski na kukurydzę warto wykonać?

Chwasty w kukurydzy

W uprawie kukurydzy rolnicy spotykają się z wieloma intruzami, którym muszą stawić czoła. Do tych najpopularniejszych zaliczamy:

– chwasty jednoroczne takie, jak komosa biała, psianka czarna, szarłat rumiany i szorstki, chwastnica jednostronna,

– chwasty wieloletnie, m.in. perz, powój polny, ostrożeń polny.

Nie dość, że wymienione rośliny niepożądane konkurują z kukurydzą o składniki pokarmowe, wodę i światło, w efekcie czego obniżają jakość plonu, to jeszcze wiele z nich jest trujących. W związku z tym, niezależnie od docelowego przeznaczenia (ziarno, kiszonka lub inne), corocznie powinno się przeprowadzać zabieg opryskiwania kukurydzy. Jakie opryski na chwasty w kukurydzy wybrać i w jakim czasie najlepiej je zastosować?

Opryski na chwasty w kukurydzy

Opryskiwanie kukurydzy to zabieg, którego celem jest ochrona tej popularnej rośliny uprawnej przed chwastami. Dzięki temu zapewniamy jej lepsze warunki do prawidłowego wzrostu, co z kolei przekłada się na wysoki i jakościowy plon. Na rynku dostępne są różnego rodzaju środki do zwalczania chwastów w kukurydzy. Pośród nich wymienia się preparaty doglebowe oraz nalistne. Te pierwsze niszczą zarówno kiełki chwastów, jak również chwasty, które już wykiełkowały. Niestety ich efektywność ogranicza susza – aby doglebowe środki chwastobójcze zadziałały prawidłowo ziemia musi być dość wilgotna. Poza tym, rola powinna być bardzo dobrze przygotowana (konieczne jest dokładne rozbicie grud). W składzie herbicydów doglebowych można znaleźć m.in. dikambę, terbutylazynę, izoksaflutol lub tienkarbazon. W przypadku produktów nalistnych ważniejsza niż rodzaj i wilgotność gleby jest temperatura powietrza. Dużą zaletą jest możliwość doboru odpowiedniego preparatu względem stopnia zachwaszczenia pola oraz przeważających gatunków chwastów. Tego typu opryski na chwasty w kukurydzy wymagają jednak prawidłowego rozpoznania fazy wzrostu oraz znajomości poszczególnych rodzajów roślin niepożądanych. Oferowane przez współczesnych producentów herbicydy nalistne zawierają takie składniki, jak: mezotrion, nikosulfuron, rimsulfuron czy też foramsulfuron.

Kiedy wykonać opryskiwanie kukurydzy?

Termin oprysków na kukurydzę w dużej mierze jest uzależniony od terminu siewu i warunków pogodowo-glebowych oraz wybranego herbicydu. Preparaty doglebowe stosuje się głównie w ramach przedwschodowego zwalczania chwastów w kukurydzy, czyli zanim rośliny zaczną wschodzić (najczęściej od razu po siewie, ewentualnie na etapie 2-3 listków). Natomiast oprysk na kukurydzę powschodowo, tj. na etapie kilku liści wykonuje się już przy pomocy nalistnych środków chwastobójczych. Z uwagi na bardzo suche lata, ta metoda z roku na rok jest wybierana przez coraz liczniejsze grono polskich rolników.