Zastosowanie i uprawa lucerny

Lucerna jest jedną z najchętniej uprawianych roślin w naszym kraju. Wykorzystuje się ją zwłaszcza podczas płodozmianu. Ze względu na liczne zalety, które wynikają z jej budowy i właściwości, z roku na rok na siew lucerny decyduje się coraz więcej rolników. Przed założeniem plantacji, warto poznać cechy szczególne lucerny, wymagania glebowe i pogodowe oraz zalecane zabiegi agrotechniczne. Trzeba również określić cel uprawy lucerny (na nasiona, kiszonkę lub inny). Wyjaśniamy co to jest lucerna i jak ją uprawiać!

Co to jest lucerna i jakie jest jej przeznaczenie?

Lucerna zaliczana jest do gatunków jednorocznych, dwuletnich lub bylin bobowatych (inaczej motylkowych). Rozpoznajemy ją po niewielkich, przypominających koniczynę listkach przyrośniętych do ogonka liściowego oraz purpurowych lub żółtych kwiatach. Roślina znajduje szerokie zastosowanie. W zależności od rodzaju i odmiany, jest przeznaczona pod uprawę na nasiona, kiszonkę, zielonkę lub siano. Otrzymywana z niej pasza dla zwierząt hodowlanych jest niezwykle wartościowa – zawiera dużo białka, beta-karotenu, cynku, magnezu, manganu, selenu, potasu i wapnia. Dodatkową zaletą siania lucerny jest to, że użyźnia glebę (gromadzi duże ilości azotu), a także spulchnia ją i wypiera chwasty (to za sprawą rozbudowanego systemu korzeniowego). Tym samym doskonale przygotowuje ziemię pod wysiew innych roślin i zbóż.

Lucerna – wymagania

Przed przystąpieniem do siewu lucerny warto wybrać optymalne dla niej stanowisko. Roślina najlepiej rośnie na polach wolnych od chwastów, w glebie zasobnej w składniki pokarmowe, w dobrej kulturze. Wskazana jest zwłaszcza uprawa lucerny po warzywach okopowych na oborniku lub w drugim roku na oborniku po zbożach jarych i ozimych. Niezalecanym przedplonem są natomiast rośliny strączkowe i motylkowe. Warto również pamiętać, że w danym miejscu plantacji nie powinno się zakładać rokrocznie, lecz co 3-4 lata. To jednak nie wszystko. Do wymagań tego gatunku zaliczamy również bardzo staranne przygotowanie roli – gleba musi być porządnie spulchniona i odleżała, a powierzchnia dokładnie wyrównana. Nie należy również oszczędzać na nawożeniu. Te powinno być dość obfite. Kluczową rolę odgrywa przy tym obornik oraz nawozy mineralne zawierające wapń, fosfor i potas. Jeśli chodzi o warunki klimatyczne, uprawie lucerny sprzyjają wysokie temperatury i wilgotność (jest rośliną ciepłolubną, długiego dnia). Największy wzrost obserwuje się, gdy temperatury oscylują w granicach 20 stopni Celsjusza. Z kolei niebezpieczne dla rośliny mogą być wiosenne przymrozki.

Siew lucerny

Oprócz dopasowania odpowiedniego stanowiska i przygotowania roli, przed sianiem lucerny jej nasiona należy zaprawić środkiem grzybobójczym i szczepionką bakteryjną. Niemałe znaczenie ma przy tym dobór odmiany – ta powinna cechować się wysoką jakością potwierdzoną badaniami oraz doświadczeniem rolników. W zależności od terminu, sposób, agrotechnika i norma wysiewu lucerny mogą się różnić. Do wyboru mamy siew w roślinę ochronną i bez rośliny ochronnej (zalecany w przypadku mniej korzystnych warunków). Nasiona lucerny należy umieszczać na głębokości 2 cm (dzięki temu wschody są równomierne). W przypadku uprawy lucerny na zielonkę, kiszonkę i siano (paszę dla zwierząt) wysiewa się około 15-20 kg nasion/ha w roślinę ochronną i około 12-16 kg/ha w siewie czystym.