Wiosenne zabiegi na polach rzepaku

Wczesna wiosna jest dla rolników szczególnie intensywnym czasem. Po okresie zimowego spoczynku należy zatroszczyć się o rzepak, którego stan może być mocno osłabiony przez brak wystarczającej ilości składników pokarmowych w zamarzniętej glebie, niską temperaturę oraz silny wiatr. Co jest najważniejsze w uprawie rzepaku? Jak skutecznie wzmocnić rzepak? Wiosenne zabiegi agrotechniczne zapewnią mu prawidłowy rozwój i ochronę przed szkodnikami. Jakie kroki należy podjąć, aby w okresie wegetacyjnym kondycja uprawianej rośliny była nienaganna? Sprawdź nasze rady i spraw, aby tegoroczna uprawa rzepaku przyniosła satysfakcjonujące plony!

 

Zabiegi w rzepaku na wiosnę – nawożenie

 

Jakie zabiegi w rzepaku wiosną powinien wykonać każdy przezorny rolnik? Najważniejszym punktem wczesnowiosennego harmonogramu prac jest wiosenne nawożenie rzepaku. Należy pamiętać, że rzepak ozimy jest gatunkiem o wysokich wymaganiach pokarmowych, dlatego stosowanie nawozów (odpowiednio skomponowanych nawozów) jest kluczowym czynnikiem wpływającym na plantacje rzepaku i jej plonowanie. Zabieg dokarmiania należy rozpocząć wczesną wiosną.

Priorytetem dla każdego rolnika uprawiającego rzepak jest dostarczenie roślinie azotu. Przyjmuje się, że do wytworzenia 1 decytony nasion rzepak musi pobrać 5-6 kg azotu. Pierwsza dawka azotu powinna być wprowadzona od 1 marca. Drugą dawkę podaje się po 2-3 tygodniach od momentu zaaplikowania pierwszej, po rozpoczęciu okresu wegetacyjnego. Nawożenie azotem bezwzględnie zakańczamy na 2-3 tygodnie przed wejściem rośliny w fazę kwitnienia. Zaniedbanie wiosennego nawożenia rzepaku azotem może mieć poważne konsekwencje: słabe kwitnienie, zmniejszony wigor, mniejsze liście w bladożółtym odcieniu oraz luźna rozeta to tylko część z nich.

Dodatkowym wzmocnieniem rzepaku będzie dokarmianie mieszanką fosforowo-potasową. Zabieg często jest uzupełnieniem jesiennego, przedsiewnego nawożenia. Dodatkowa dawka środka ma przede wszystkim zwiększyć efektywność nawożenia azotem, którego czerpanie zaburza brak wystarczającej ilości potasu i fosforu. Ponadto, pierwiastki uczestniczą w regulacji gospodarki wodnej, podnoszą odporność roślin na niekorzystne warunki pogodowe (suszę, przymrozki i mróz) i wyleganie oraz zmniejszają ryzyko porażenia przez choroby.

Ostatnim elementem wiosennego odżywiania rzepaku jest aplikacja nawozu dolistnego, a dokładniej – wodnego roztworu o 12-procentowym stężeniu mocznika.

 

Uprawa rzepaku wolna od szkodników

 

Każdy doświadczony rolnik wie, jak dużym niebezpieczeństwem dla każdej uprawy są szkodniki. Nie czekaj, aż chowacz brukwiaczek, chowacz czterozębny czy słodyszek rzepakowy zaatakują pole – środki ochrony przeciw insektom zaleca się wdrożyć już wczesną wiosną. Aby zabiegi przyniosły pożądany rezultat, starannie wybieraj mieszanki insektobójcze. Najważniejszym kryterium doboru insektycydów jest stosowanie w kolejnych zabiegach różnych produktów, których formuła oparta jest na substancjach aktywnych z odmiennych grup chemicznych. Dzięki temu unikniesz zjawiska uodpornienia się szkodników na dany składnik czynny.

 

memori cs
Rzepak Memori CS

 

MEMORI CS – uprawa rzepaku skazana na sukces!

 

Pamiętaj o tym, że nawet starannie przeprowadzone zabiegi agrotechniczne nie zagwarantują Ci pełnego powodzenia, jeśli nie zadbasz o podstawy – wysokiej jakości ziarno. Polscy rolnicy szczególnie polecają rzepak ozimy MEMORI CS wyróżniający się stabilnymi, zaskakująco wysokimi wynikami plonowania. Ziarno MEMORI CS pozwala wyhodować rośliny o mocnej części naziemnej i z silnym systemem korzeniowym, wysokiej zimotrwałości, a także niesłychanej tolerancji na suchą zgniliznę i wirus żółtaczki rzepy. Postaw na rzepak ozimy Memori CS i zainwestuj w wysoki plon rzepaku.

Sprawdź nasiona rzepaku dostępne w naszej firmie!