Uprawa pod kukurydzę

Nie tylko dobór odpowiedniej odmiany, nawożenie oraz właściwy termin siewu i zbiorów, ale też prawidłowa uprawa ziemi pod kukurydzę ma ogromne znaczenie. W związku z tym, jest to roślina ciepłolubna i wymagająca rzadkiego siewu, sposób przygotowania gleby ma duży wpływ na jej rozwój i plonowanie. Warto o tym pamiętać i przyłożyć się do orki, aby uniknąć późniejszego rozczarowania. Jak uprawić pole pod kukurydzę? Jakie znaczenie ma stanowisko i co jeszcze należy wziąć pod uwagę przystępując do zabiegów agrotechnicznych?

Wybór odpowiedniego stanowiska

W uprawie kukurydzy niezwykle istotną rolę odgrywa wybór i przygotowanie stanowiska. Zanim zaczniesz szukać informacji odnośnie tego, jak orać pod kukurydzę, zastanów się nad lokalizacją. Idealnie, gdy dysponujesz dużym, zróżnicowanym areałem i masz możliwość wybrania pól, na których zasiejesz kukurydzę. Chociaż roślina ta nie jest szczególnie wymagająca względem stanowiska, nie sprzyjają jej gleby suche, ani też mokre, również nie lubi rosnąć na glebach ciężkich. Najlepiej uprawiać ją na glebach lekkich, średnich, torfowych, o uregulowanym odczynie i stosunkach wodnych. Warto zadbać o dostarczenie odpowiednich składników pokarmowych. W przeciwnym razie skup się na doborze odmiany, wybierając odpowiednie nasiona kukurydzy. Te nowoczesne, np. Anovi CS FAO 230 są przystosowane do mniej korzystnych warunków – świetnie plonują nawet na glebach słabych i mozaikowych. A kiedy wiesz już gdzie i jaką kukurydzę zasiejesz, kolejnym krokiem jest przygotowanie roli pod kukurydzę.

Jak uprawić pole pod kukurydzę?

Zarówno na glebach polecanych do wysiewu kukurydzy, jak i na tych nieco trudniejszych, nie bez znaczenia jest przedplon. Uprzednio warto siać rośliny motylkowe, strączkowe, a także ziemniaki i buraki (nawożone obornikiem), ewentualnie mieszanki zbożowo-strączkowe. Sposób uprawy roli pod kukurydzę w dużej mierze zależy od przedplonu. Jesienią, po zbiorze zbóż i mieszanek należy wykonać tzw. podorywkę (orkę płytką) i bronowanie, a następnie zimową orkę głęboką. W przypadku roślin okopowych wystarczy wyrównanie powierzchni gleby i należy zrobić orkę głęboką. Do wyrównania powierzchni roli stosuje się najczęściej włóki polowe. Z kolei po gatunkach motylkowych zaleca się talerzowanie i orkę głęboką. W wielu gospodarstwach rolnych kukurydzę z powodzeniem wysiewa się w monokulturze. W takim systemie uprawy trzeba jednak liczyć się ze stopniowym spadkiem ilości i jakości plonów. Przystosuj swoje pole i zadbaj o optymalny siew kukurydzy.

Orka wiosenna pod kukurydzę

W niektórych przypadkach pod kukurydzę zaleca się wykonanie orki wiosennej. Wiosenne zabiegi uprawowe – płytka orka pod koniec marca to dobre rozwiązanie na osuszenie i ogrzanie gleb ciężkich, zimnych, mokrych. Dzięki temu uzyskuje się gruzełkową strukturę ziemi, co z kolei umożliwia szybsze pęcznienie nasion i lepsze wschody roślin. Poza tym, uprawa roli wiosną jest wskazana wtedy, gdy została zaniedbana przed zimą. Na polach bardzo wilgotnych i zbitych można pokusić się o spulchnienie ziemi kultywatorem na głębokość około 12 cm. Na stanowiskach, na których są gleby lekkie powinno się jedynie przeprowadzić dwukrotne bronowanie, z kolei gleby średnie i torfowe – zastosować agregaty uprawowe. Im szybciej zabierzesz się do pracy, tym lepiej – dużo będzie zależeć od starannej uprawy roli. Spóźnione zabiegi agrotechniczne grożą bowiem nadmiernym zbryleniem ziemi. Na glebach lżejszych i suchych należy natomiast zupełnie zrezygnować z wiosennej orki, ponieważ ta mogłaby je dodatkowo przesuszyć.

Sprawdź nasiona kukurydzy dostępne w naszej firmie!