W dzisiejszych czasach na rynku dostępnych jest wiele różnych odmian rzepaku. Wybór odpowiedniej to jeden z najistotniejszych czynników decydujących o tym, czy zbiory będą dobre. Oczywiście bardzo ważny jest też rodzaj gleby, warunki atmosferyczne, a także prawidłowo przygotowanie roli pod siew rzepaku. Niestety, nie wszystkie pola są położone tam, gdzie ziemia jest żyzna, a pogoda nie zawsze jest sprzyjająca. Mimo to nie ma sensu się zniechęcać, gdyż uprawa tej oleistej rośliny jest dochodowa. Warto natomiast dobrze się zastanowić jaki rzepak na słabe gleby wybrać. W takim razie, jaki rzepak najlepiej plonuje na niekorzystnych stanowiskach? Czy pod uwagę brać w tym przypadku odmiany populacyjne, czy raczej hybrydowe?
Spis treści
Gdzie rzepak rośnie najlepiej?
Zanim wskażemy jaki rzepak na słabe gleby najbardziej się nadaje, warto wspomnieć o tym, co dla tej rośliny oznaczają słabe gleby i gdzie rzepak rośnie najlepiej. Co jest najważniejsze w uprawie rzepaku? Otóż, rzepak najlepiej rośnie na polach, na których ziemia jest żyzna, próchnicza, bogata w wapń, wilgotna, ale niezbyt mokra. Nie sprzyjają mu za to długotrwałe susze. Na glebach klasy V i VI – zbyt suchych, lekkich, luźnych lub zbyt mokrych, ciężkich, gliniastych, nawet najwyższej jakości rzepak nie jest w stanie w pełni ujawnić swojego potencjału plonotwórczego. Wobec tego, jaki rzepak najlepiej plonuje na niekorzystnych stanowiskach? Które spośród oferowanych przez współczesne hodowle roślin odmiany są w stanie zagwarantować opłacalność uprawy na glebach słabych?
Jaki rzepak najlepiej plonuje na niekorzystnych stanowiskach?
Odmiany rzepaku dzielimy na populacyjne, inaczej nazywane liniowymi (potocznie liniówkami) oraz hybrydowe, (odmiana mieszańcowa). Jaki rzepak na słabe gleby zasiać? Jaki rzepak najlepiej plonuje na niekorzystnych stanowiskach? Otóż, optymalne są w tym przypadku odmiany rzepaku populacyjne. Chociaż mieszańce, będące odmianami nowszej generacji są lepsze, tzn. zapewniają najwyższe plony, w przypadku gruntów klasy V i VI nie ma sensu w nie inwestować. Nie dość, że nie mamy gwarancji, że plony będą wyższe (do rekordowych plonów w ich przypadku niezbędne są żyzne gleby), to jeszcze nasiona rzepaku są droższe. Tymczasem solidne liniówki to pewność stabilnych zbiorów w trudnych warunkach. Co więcej, odmiany populacyjne dobrze tolerują wczesny siew. Zatem, jaki rzepak na słabe gleby wybrać spośród dostępnych odmian?
Niezawodna odmiana populacyjna ONCA. Królowa populacji
W przypadku niekorzystnych stanowisk najrozsądniejszym rozwiązaniem jest siew jednej z populacyjnych odmian rzepaku, które to gwarantują co prawda nie rekordowo wysokie, za to bardzo dobre, a przede wszystkim stabilne zbiory. Jednak, jaki rzepak najlepiej plonuje na słabych glebach, jakie nasiona rzepaku najlepiej wybrać? Niewątpliwie warto zainwestować w odmianę ONCA. Jest to odmiana nowej generacji wśród tzw. liniówek, co istotne, o dużym, porównywalnym z odmianami mieszańcowymi wysokim potencjale plonowania (co nie zdarza się zbyt często). Poza tym, ONCA w badaniach porejestrowych (SDO) w 2021, na 13 lokalizacji, aż w 12 ONCA plonowała na poziomie wzorca lub powyżej wśród odmian mieszańcowych i populacyjnych. Świadczy to o bardzo dobrych zdolnościach przystosowawczych odmiany rzepaku do różnych stanowisk. Trzyletnie wyniki rejestrowe (2018-2019-2020) pokazały, że ONCA jest najwyżej plonującą odmiana populacyjną ze średnim plonem 5 t/ha co dało najwyższy wynik 108% wzorca. Wysokie plony, porównywalne do odmian mieszańcowych rzepaku, doskonała zimotrwałość, odporność na osypywanie nasion, suchą zgniliznę kapustnych, bardzo dobra adaptacja do zmiennych warunków środowiska oraz słabszych stanowisk glebowych plasuje rzepak ONCA jako nr 1, wśród odmian populacyjnych dostępnych na rynku. Nasiona rzepaku ONCA i inny materiał siewny, dostępny jest u dystrybutorów Top Nasiona oraz w sklepie internetowym.
Sprawdź nasiona rzepaku dostępne w naszej firmie!