Top Carbon - mieszanka węglowa poplonowa

Mieszanka poplonowa TOP CARBON

Mieszanka poplonowa pod rolnictwo węglowe

Dlaczego warto zasiać mieszankę poplonową Top Carbon?

Mieszanka poplonowa Top Carbon jest dedykowana typowo dla gospodarstw będących w programie rolnictwa węglowego. Gatunki w mieszance są tak dobrane aby zmagazynować maksymalne ilości CO₂ w glebie i zminimalizować emisję CO₂ do atmosfery, zbudować dużą masę zieloną i korzeniową, wzbogacić glebę w składniki odżywcze, a tym samym wygenerować jak największy zysk dla gospodarstwa w programie węglowym oraz poprawić żyzność gleby. Cztery różne gatunki roślin poplonowych w mieszance, z rzadko uprawianych rodzin (ogórecznikowate, astrowate i bobowate) przerywają klasyczny płodozmian w gospodarstwach i zapewniają bioróżnorodność biologiczną w glebie ze względu na brak bliskiego pokrewieństwa gatunkowego. Mieszanka uniwersalna nadająca się na wszystkie stanowiska i do każdego płodozmianu (brak roślin z rodziny krzyżowych). Gatunki szybko rosnące i dobrze radzące sobie w warunkach suszy. Dwa rodzaje roślin bobowatych: koniczyna inkarnatka i koniczyna aleksandryjska, o łącznym udziale 45% w mieszance (w przeliczeniu ok. 70 roślin/m²) zapewniają maksymalnie efektywne wiązanie azotu z powietrza, gromadzenie, a następnie oddawanie go do gleby w procesie mineralizacji. Udział roślin bobowatych w mieszance przyczynia się także do zwiększenia populacji dżdżownic, które przetwarzają resztki organiczne. Wydzieliny dżdżownic w postaci gruzełkowatych koprolitów są bogate w fosfor, wapń, magnez i potas, co korzystnie wpływa na żyzność gleby. Mieszanka poplonowa skomponowana wyłącznie z gatunków drobnonasiennych, co przekłada się na niską normę wysiewu (6 kg/ha). Łączna liczba roślin przy rekomendowanej normie wysiewu to aż 236 szt./m² co gwarantuje uzyskanie bardzo dużej masy zarówno nadziemnej jak i korzeniowej. Zbliżona masa nasion ułatwia wysiew i gwarantuje wyrównane wschody. Drobne nasiona do rozpoczęcia kiełkowania wymagają znacznie mniej wody aniżeli nasiona większe. Jednym słowem bardzo dobra korelacja wysokiej jakości mieszanki do ceny (dużo roślin + wysoki udział bobowatych) przy niskich nakładach finansowych.

Top Carbon - mieszanka węglowa poplonowa

Chcesz kupić mieszankę Top Carbon?

Mieszanka międzyplonowa Top Carbon - Skład

Gatunek

Skład %

Olejarka Abisyńska

Guizotia abyssinica

10

Facelia Błękitna

Phacelia tanacetifolia

45

Koniczyna inkarnatka

Trifolium incarnatum

30

Koniczyna aleksandryjska

Trifolium alexandrinum

15

Charakterystyka mieszanki węglowej Top Carbon

Przeznaczenie: poplon, rolnictwo węglowe
Norma wysiewu: 6 kg/ha
Rekomendacje jako przedplon pod: kukurydza, rzepak, zboża, buraki cukrowe, ziemniaki, warzywa
Nasiona-Top-Carbon
Top Carbon nasiona

TOP CARBON - idealna mieszanka dla programu węglowego

Mieszanka poplonowa Top Carbon powastała przy współpracy ze specjalistami od rolnictwa węglowego eAgronom, którzy pomagają rolnikom uzyskać dodatkowe źródło dochodu przy jednoczesnym wspomaganiu poprawy żyzności gleby. eAgronom jest autorem jedynego tego typu programu węglowego w Europie Środkowo-Wschodniej zatwierdzonego przez Verra Verified Carbon Standard.

Program węglowy czyli jak zarabiać na uprawie poplonów?

Sekwestracja węgla to naturalny proces, w którym węgiel jest usuwany z atmosfery i magazynowany w glebie oraz roślinności. W kontekście rolnictwa węglowego (regeneratywnego) i programów węglowych istnieje szereg działań, które wspierają wychwytywanie CO₂. Praktyki te obejmują m.in. stosowanie roślin poplonowych, dzięki którym rolnicy mogą zarabiać na generowanych kredytach węglowych, jednocześnie przyczyniając się do poprawy żyzności swoich gleb, a w efekcie do zwiększania jakości i ilości plonów głównych upraw w gospodarstwie.

Kluczowe korzyści z upraw międzyplonowych:

  • Redukcja chwastów: Uprawy okrywowe ograniczają rozwój chwastów, co zmniejsza potrzebę stosowania herbicydów.
  • Zmniejszenie zagęszczenia gleby: Korzenie roślin poprawiają strukturę gleby, przeciwdziałając jej zagęszczeniu.
  • Lepsze utrzymanie azotu: Rośliny wiążące azot wzbogacają glebę w ten niezbędny składnik, zwiększając jej żyzność.
  • Ograniczenie erozji gleby: Uprawy okrywowe chronią glebę przed erozją wodną i wietrzną.
  • Ulepszony drenaż: Struktura gleby poprawia się, co zwiększa jej zdolność do odprowadzania wody.
  • Poprawa plonów: Zdrowsza gleba prowadzi do wyższych i bardziej stabilnych plonów.
  • Korzyści finansowe: Redukcja kosztów produkcji oraz dodatkowe dochody z kredytów węglowych.

Zacznij już teraz interesować się praktykami rolniczymi, które nie tylko przyczyniają się do ochrony Twojej gleby, ale także przynoszą bezpośrednie korzyści finansowe – otrzymuj wynagrodzenie za wygenerowanie kredytów węglowych, min: za stosowanie międzyplonów w swoim gospodarstwie w Programie Węglowym eAgronom. Więcej na temat rolnictwa węglowego znajdziecie na stronie naszego partnera: eAgronom

Cechy roślin wchodzących w skład mieszanki poplonowej Top Carbon

Olejarka abisyńska

Olejarka abisyńska, należy do rodziny astrowatych. Jest wyjątkowo odporna na suszę, choroby i szkodniki. Wytworza dużą ilość biomasy, co skutecznie kontroluje wzrost chwastów. Drobne nasiona szybko kiełkują, a system korzeniowy przerasta glebę, poprawiając jej strukturę i wykorzystując jej zasoby dla przyszłych upraw. Dzięki allelopatycznym właściwościom resztek roślinnych, pole pozostaje wolne od chwastów aż do wiosny. Poprawia również stan fitosanitarny gleby, jakość stanowisk i ogranicza rozwój patogenów w uprawach głównych.

Koniczyna Inkarnatka

Koniczyna inkarnatka, należąca do rodziny bobowatych, charakteryzująca się szybkim wzrostem oraz głębokim systemem korzeniowym przerastającym glebę, poprawiając jej strukturę, napowietrzając ją i zwiększając zdolność do zatrzymywania wody. Koniczyna inkarnatka jest bardzo efektywną rośliną wiążącą azot atmosferyczny dzięki symbiozie z bakteriami brodawkowymi, co zwiększa dostępność tego pierwiastka dla innych roślin uprawnych i redukuje potrzebę stosowania nawozów azotowych. Bakterie te biorą udział w procesie nitryfikacji, przekształcając jony amonowe. Mogą również wpływać na procesy utleniania i redukcji siarki oraz jej związków, a także jonów żelaza i manganu. Roślina ta dobrze radzi sobie w różnych warunkach glebowych, jest odporna na przymrozki i może być wysiewana zarówno wiosną, jak i jesienią. Resztki po zbiorze łatwo się rozkładają, wzbogacając glebę w materię organiczną.

Facelia błękitna

Facelia błękitna, należąca do rodziny ogórecznikowatych, to roślina jednoroczna, szybko rosnąca i tworząca gęstą okrywę, która skutecznie hamuje rozwój chwastów. Roślina miododajna, przyciągająca pszczoły i inne owady zapylające, co sprzyja bioróżnorodności. System korzeniowy Faceli intensywnie się rozgałęzia, przerasta glebę, poprawiając jej strukturę, napowietrzając ją i zwiększając retencję wody. Roślina ta jest również znana z właściwości fitosanitarnych, ograniczając występowanie szkodników oraz niektórych chorób, takich jak kiła kapusty. Facelia błękitna jest odporna na suszę i dobrze znosi różne warunki glebowe, co czyni ją wszechstronną w zastosowaniu. Jest to roślina łatwa w uprawie, której nasiona kiełkują szybko, a sam siew nie sprawia problemów.

Koniczyna Aleksandryjska

Koniczyna aleksandryjska należy do rodziny bobowatych, posiada rozbudowany system korzeniowy, który pomaga poprawić strukturę gleby, zwiększa jej porowatość i przepuszczalność dla wody oraz zmniejsza zagęszczenie gleby. Jest rośliną która ma zdolność do symbiozy z bakteriami brodawkowymi. Wiąże azot z atmosfery i przekształca go w formę dostępną dla roślin. Dzięki temu rolnicy mogą ograniczać stosowanie nawozów azotowych, co przyczynia się do zmniejszenia kosztów produkcji. Tworzy zwartą, rozbudowaną nawierzchnię roślinną, która zabezpiecza glebę przed erozją wodną oraz wiatrem. Duża biomasa ogranicza wzrost chwastów, zmniejszając potrzebę stosowania herbicydów. Pomaga wzbogacić glebę w materię organiczną, co zwiększa jej zdolność do zatrzymywania wody i składników odżywczych oraz korzystnie wpływa na żywotność mikroorganizmów glebowych.
Nasiona Top Carbon
Top-Carbon-nasiona

Chcesz kupić nasiona? Skontaktuj się z nami!