W rankingu roślin, których uprawia się najwięcej na świecie, pierwsze miejsce na podium zajmuje pszenica. Jak dotąd nie zdołały jej prześcignąć inne, bardzo popularne gatunki, czyli ryż i kukurydza. Sytuacja ta dotyczy również Polski, gdzie zboża przeznacza się głównie na cele konsumpcyjne i paszowe. Co prawda, wymagania pszenicy odnośnie gleby i płodozmianu są dość duże, jednak przy zastosowaniu odpowiedniego przedplonu i nawożenia pszenicy ozimej, nawet na słabszych stanowiskach możliwie jest uzyskanie zadowalających plonów. Na czym polega prawidłowe przygotowanie pola pod siew pszenicy? Jak wygląda uprawa pszenicy ozimej? Jaki jest najlepszy przedplon dla pszenicy ozimej? Jakie nawozy i środki ochrony roślin warto wybierać? Wyjaśniamy jak zaplanować uprawę pszenicy ozimej krok po kroku!
Spis treści
Przygotowanie pola pod siew pszenicy - technologia uprawy
Przygotowanie pola pod siew pszenicy to jeden z najważniejszych czynników decydujących o powodzeniu uprawy tego zboża. Od tego, co zostanie uprzednio zasiane na polu, w dużej mierze zależy zawartość składników pokarmowych w glebie. Polecanym przedplonem dla pszenicy ozimej jest rzepak, burak cukrowy, ziemniak, soja, groch i lucerna. Rośliny te wzbogacają ziemię o niesamowicie ważne w uprawie pszenicy azot i potas. Natomiast niekorzystnym przedplonem w uprawie pszenicy ozimej jest jęczmień, żyto i pszenżyto. Poza tym, pszenicy nie należy siać w glebę słabo uprawianą i zbryloną. Przygotowanie pola pod siew pszenicy powinno obejmować: talerzowanie, płytką orkę oraz rozdrobnienie i spulchnienie roli przy pomocy agregatu uprawowego lub uprawowo-siewnego. Dopiero wówczas można przystąpić do siewu pszenicy.
Siew pszenicy
Właściwe przygotowanie pola pod siew pszenicy to jedno, drugie to wybór odpowiedniego terminu. Planując siew pszenicy należy uwzględnić takie czynniki, jak zastosowany przedplon, a także region i warunki atmosferyczne. Jak wygląda termin siewu pszenicy? Przeważnie pszenicę ozimą uprawia się między 15 września a 15 listopada. W przypadku tego zboża korzystniejsze jest spóźnienie się z terminem niż siew przedwczesny (choć oczywiście trzeba się wówczas liczyć z nieco mniejszym plonem). Wybór odpowiedniej odmiany pszenicy, a także właściwa uprawa pszenicy ozimej, jest bardzo ważnym czynnikiem plonowania. Również w żadnym razie nie można zapominać o nawożeniu pszenicy.
Nawożenie pszenicy ozimej
Kolejnym krokiem w procesie uprawy pszenicy jest jej nawożenie. Pszenica ozima źle znosi niedobory fosforu, potasu i magnezu. W związku z tym, konieczna jest analiza chemiczna gleby, czyli kontrola jej pH i zasobności w wymienione składniki pokarmowe. W sytuacji idealnej pH jest na poziomie 6,5-7. Kiedy odczyn spada poniżej 6,5 zalecane jest wapniowanie oraz nawożenie ziemi magnezem. Oprócz tego, istotne jest uzupełnianie azotu. Nawożenie pszenicy azotem skutkuje wyższą jakością plonu oraz większą zawartością w ziarnie białka (w tym glutenu). Nawożenie zawsze powinno się rozpoczynać od zaprawy. Kolejnym etapem jest odżywianie nalistne w fazie 3-4 liści. Jesienią nie wolno też zapominać o zwalczaniu chwastów. Należy przy tym pamiętać, aby zawsze dostosowywać dawki poszczególnych preparatów do naturalnej zasobności gleby, przedplonu oraz przewidywanego w danym roku plonu. Świetnie sprawdza się tu nawóz wieloskładnikowy. Ta należy również do odmian pszenicy o dużych wymaganiach wodnych. Dobrze odżywiona i chroniona przed chwastami pszenica przezimuje bez problemu, a wiosną będzie pięknie się rozwijała.