Choroby kukurydzy – jakie są najpopularniejsze?

Kukurydza jest jedną z najważniejszych roślin uprawnych, zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. O powodzeniu, czyli wysokości i jakości uzyskiwanego plonu decyduje wiele różnych czynników, m.in. odmiana, stanowisko, pogoda, metoda siewu, a także ochrona kukurydzy przed chorobami. Postępujące ocieplanie klimatu, uprawa w monokulturze, wzrost areału oraz stosowanie uproszczonej agrotechniki, niestety przyczynia się do rozpowszechniania się patogenów, co stanowi poważne zagrożenie dla plonów, jest zagrożeniem w uprawie kukurydzy. Jakie są najpopularniejsze choroby kukurydzy i ich objawy?

Choroby kukurydzy po wschodach

Do chorób kukurydzy, których objawy chorobowe widoczne są po wschodach zaliczamy: zgorzel siewek, głownię guzowatą, głownię pylącą kukurydzy, fuzariozę łodyg. Pierwsza z nich, czyli atakująca część korzeni i zgorzel podstawy łodygi wywoływana przez grzyby z rodzaju Fusarium spp. atakuje kiełki roślin, zanim te zdążą się wydostać na powierzchnię ziemi. Po wschodach w obrębie szyjki korzeniowej tkanki brunatnieją, natomiast łodyga stopniowo przewęża się, przez co ostatecznie dochodzi do jej złamania i zamarcia. Kolejna choroba grzybowa kukurydzy – głownia guzowata – rozwija się w trzech generacjach, między czwartym a siódmym liściem. Wywołuje ją grzyb Ustilago maydis. Najpierw na liściach lub łodygach pojawiają się niewielkie, pomarszczone guzy. Następnie porażają one wiechy i kolby, a nawet korzenie podporowe. Początkowo narośl ma kolor biały, z czasem ciemnieje. Na skutek uszkodzenia stożka wzrostu, rośliny wypuszczają pędy boczne, na których nie zawiązują się kolby. Natomiast przyczyną wystąpienia głowni pylącej jest grzyb Sphacelotheca reiliana. Choroba rozwija się międzykomórkowo na etapie wypuszczania pierwszych liści, jednak pierwsze objawy choroby widoczne są dopiero po pojawieniu się wiechów i kolb. Przekształcają się one w brunatną lub czarną masę grzybni i zarodników. Oprócz tego chore rośliny są znacznie niższe i bladozielone. Głownia pyląca kukurydzy na początku atakuje młode rośliny kukurydzy. Objawy chorobowe widoczne na kolbach oraz w mniejszym stopniu na wiechach. Fuzarioza łodyg, jak sama nazwa wskazuje, jest wywoływana przez grzyby Fusarium spp. W tym przypadku liście więdną i zasychają, tkanki wewnątrz łodyg gniją, łodygi zabarwiają się na kolor różowy, a wzrost roślin jest osłabiony. Ostatecznie rośliny łamią się.

Choroby liści kukurydzy

Jeśli chodzi o choroby liści kukurydzy, pośród nich wymieniamy: drobną plamistość liści, żółtą plamistość liści oraz rdzę kukurydzy. Drobna plamistość liści kukurydzy objawia się niewielkimi plamkami na liściach, pochwach liściowych, a także wśród liści okrywowych kolb Z czasem plamki otacza czerwonobrunatny pierścień i jasna, prześwitująca obwódka. Żółta plamistość liści kukurydzy rozpoznawana jest po owalnych, szarobrunatnych plamach z czerwonobrunatną obwódką wzdłuż nerwów liści, a także pochwach liściowych i liściach okrywowych kolb. Po pewnym czasie nalot zaczyna pokrywać całe rośliny. Rdza kukurydzy występuje gdy na liściach kukurydzy wytwarzają się podłużne, poduszeczkowate brodawki w rdzawym kolorze. Nierzadko postępują one również na łodygi i liście okrywowe kolb. Straty w plonach ziarna powodowane chorobami kukurydzy stanowią bardzo duży odsetek wszystkich strat. Wszystkie wymienione choroby kukurydzy atakujące liście prowadzą do zamierania roślin.

Choroby kolb kukurydzy

Najczęściej spotykaną chorobą kolb są fuzaria kolb kukurydzy (fuzarioza kolb kukurydzy). Pierwsze objawy tej choroby obserwujemy na etapie dojrzałości mlecznej ziarniaków bądź woskowej dojrzałości ziarna. Zarówno na liściach okrywowych kolb, jak i na ziarniakach rozwija się grzybnia – biała, różowa lub czerwona, w efekcie czego przeważnie dochodzi do obumierania ziarniaków przez te choroby grzybowe. Często zostają dodatkowo porażone rośliny innymi chorobami grzybowymi. W tym przypadku posiadają one zdolność do wytwarzania mikotoksyn.

Sprawdź nasiona kukurydzy dostępne w naszej firmie!