Rzepak z roku na rok zyskuje coraz większą popularność wśród polskich rolników. Co prawda roślina ta jest dość wymagająca pod względem stanowiska i rodzaju gleby, za to po spełnieniu konkretnych warunków, uprawy rzepaku stają się bardzo dochodowe. Poza wspomnianym już doborem możliwie najlepszego miejsca pod plantację, kluczowy jest zakup wysokiej jakości nasion odpowiedniej odmiany, głębokość wysiewu nasion (na glebach przesuszonych, lekkich należy wykonać głębszy siew), prawidłowe przygotowanie roli, a także siew rzepaku podyktowany fazami jego rozwoju oraz okresami, w jakich kiełkuje, kwitnie, pyli i jest gotowy do zbioru. Terminy siewu rzepaku są oczywiście zróżnicowane w zależności od regionu oraz warunków pogodowych w danym roku. Wobec tego, kiedy sieje się rzepak w poszczególnych rejonach? Jak gatunek ten znosi niskie i wysokie temperatury oraz suszę i wilgoć? Poza tym, ile kilogramów rzepaku sieje się na hektar?
Spis treści
Siew rzepaku
Planując siew rzepaku i w związku z tym zastanawiając się w kwestii terminu siewu rzepaku ozimego i jarego, by plon był możliwie jak największy, pod uwagę należy wziąć kilka istotnych czynników. Stanowisko, rodzaj gleby, pogoda w sezonie wegetacyjnym, wybrana odmiana rzepaku (jej wczesność – odmiana wczesna, średnio wczesna lub średnio późna oraz tolerancja na choroby i odporność na wyleganie) – wszystko to ma ogromne znaczenie i może przesądzić o ostatecznych efektach. Zdecydowanie najlepsze pod uprawy tej rośliny są gleby żyzne, próchnicze, zasobne w wapń, wilgotne, lecz nie podmokłe. Idealnym przedplonem jest lucerna. Jeśli chodzi o warunki atmosferyczne, pożądana jest względnie duża wilgotność powietrza, natomiast szkodliwe są długotrwałe susze, szczególnie w okresie wzrostu. Warto również wiedzieć, że do prawidłowego rozwoju i pełnego ukształtowania się, a co za tym idzie możliwie najwyższych plonów, roślina potrzebuje około 80 dni wegetacji. Niestety, nie zawsze jest to możliwe, czasem terminy siewu przez niekorzystną pogodę trzeba opóźnić. Sprawdź jakie są normy wysiewu i jak powinna prezentować się gęstość siewu.
Kiedy się sieje rzepak - terminy siewu
Kiedy siać rzepak? Jak jest optymalny termin siewu rzepaku? Jak już zostało wspomniane, optymalne terminy siewu rzepaku różnią się w zależności od regionu Polski oraz pogody w trakcie sezonu wegetacyjnego. Przeważnie siew rzepaku odbywa się w naszym kraju między 5 a 31 sierpnia. W pierwszej połowie sierpnia rzepak można spokojnie wysiewać w chłodniejszych rejonach, czyli na północnym wschodzie (okolice Suwałk). W znacznie cieplejszych regionach, tj. na zachodzie (Wielkopolska, lubuskie) i południowym zachodzie (Dolny Śląsk) optymalne są późniejsze terminy siewu rzepaku (po 20 sierpnia). Natomiast ile kilogramów rzepaku sieje się na hektar i czy to, podobnie, jak okres siewu rzepaku jest uzależnione od stanowiska, gleby i warunków atmosferycznych? Jak uzyskać jak największe plony rzepaku?
Ile rzepaku na hektar?
Nie tylko to, kiedy siać rzepak ozimy, ale też ile kilogramów rzepaku sieje się na hektar jest ogromnie ważne w uprawie tej rośliny, jeżeli chcemy aby zbiory rzepaku były jak najbardziej okazałe. Zarówno terminy siewu, jak również ilość wysianych nasion powinno się uzależniać od stanowiska, rodzaju gleby i warunków pogodowych. Jeśli rola zostanie dobrze przygotowana, a rzepak wysiany w optymalnym terminie, na 1 hektar należy wysiać około 3-3,5 kilograma nasion, przy czym 1 kg nasion pozwala uzyskać około 20 roślin na 1 m2. Odmiany mieszańcowe takie, jak Memori CS czy Sirtaki CS wymagają rzadszego siewu. Rzepa należy wówczas wysiewać w stosunku około 70-80 nasion na 1 m2.
Kiedy kwitnie rzepak?
Na kwitnienie rzepaku wpływają termin siewu. Rzepak ozimy, który jest najbardziej popularną odmianą w naszym kraju, siany jesienią – kwitnie w maju. Natomiast kwitnięcie rzepaku jarego, którego termin siewu wypada wiosną, przypada na miesiące czerwiec, lipiec. Tak samo jak w przypadku innych faz wegetacyjnych, okres kwitnienia rzepaku jest dość elastyczny.
Sprawdź nasiona rzepaku dostępne w naszej firmie!