Polska jest ważnym producentem rzepaku. Znajdujące się na terenie naszego kraju gospodarstwa mocno zaznaczają swoją obecność na europejskim rynku. Roślina wykorzystywana jest przede wszystkim do produkcji oleju, margaryny i innych tłuszczów kuchennych, pokostu, biodiesla (paliwa do napędu silników wysokoprężnych). Rzepak odgrywa również ważną rolę w przemyśle pszczelarskim. Uprawy rzepaku należy zapobiegawczo dokarmiać mikroelementami, przede wszystkim borem. Jakie znaczenie odgrywa bor w uprawie rzepaku? Sprawdź!
Spis treści
Brak boru w rzepaku – konsekwencje dla roślin
Rzepak jest rośliną o konkretnych wymaganiach glebowych, potrzebuje odpowiednich składników pokarmowych. Uprawiany jest na podłożach głębokich, żyznych, zasobnych w próchnicę i wapń. Ponadto, odmiana charakteryzuje się bardzo dużymi wymaganiami pokarmowymi i nawozowymi. Jest bardzo “wyczulony” na dostępność boru. Szczególnie niekorzystnie na jej rozwój wpływa niedobór boru. Rzepak pozbawiony tego składnika będzie słaby i podatny na zniszczenia.
Co ciekawe, bor w rzepaku jest jedynym mikroelementem pokarmowym, który nie bierze udziału w procesach regulujących gospodarkę azotową w rzepaku ozimym. Nie oznacza to jednak, że jego rola w prawidłowej wegetacji jest nieznaczna. Wręcz przeciwnie – dzięki niemu prawidłowo kształtują się struktury ścian komórkowych, dodatkowo bor reguluje aktywność auksyn, zapewnia odpowiednią syntezę cukrów, kwasów nukleinowych i białek, bor wpływa na stymulacje rozrostu korzeni. Jakie są objawy niedoboru boru w rzepaku? Brak boru przede wszystkim zaburzeniem wzrostu, zahamowaniem kiełkowania pyłku na znamieniu słupka, deformacją i łamliwością blaszki liściowej oraz nieprawidłowym ukorzenieniem. Pod stożkiem wzrostu tworzą się wówczas puste przestrzenie, międzywęźla mocno się skracają. Rzepak rosnący na glebie ubogiej w bor jest szczególnie narażony na zakażenia patogenami. Jak poradzić sobie w sytuacji gdy rzepak posiada niską zawartość boru i uzupełnić ewentualne niedobory?
Ile boru na rzepak
Bor można aplikować dolistnie w formie pojedynczego nawozu lub wieloskładnikowej mieszanki. Kiedyś nawożenie rzepaku borem odbywało się wyłącznie podczas sesji wiosennej. Dzisiaj, ze względu na niską zawartość tego składnika w glebie, duże wykorzystanie go przez uprawy i świadomość konsekwencji niedoborów, zaleca się dodatkowo podawanie boru roślinom również jesienią. Zatem ile boru na rzepak? Wówczas aplikacja boru powinna zawierać dawkę nawozu w fazie 4-6 liści w ilości 150-200 g boru/ha. Jeśli jesień jest ciepła i długa, można wzbogacić uprawę dodatkową dawką. We wczesnym jesiennym zabiegu dokarmiania stosuje się efektywne w temperaturze powyżej 15 stopni chelaty, a w późnojesiennym – sole. Z kolei wiosną bor po raz pierwszy podaje się w fazie ruszenia wegetacji w ilości 150-200 g boru/ha, a po raz drugi – w fazie zielonego pąka (150-200 g boru/ha).
Pewne zbiory: postaw na sprawdzoną odmianę
Warto pamiętać, że na jakość i ilość plonów wpływa wiele czynników. Na niektóre z nich rolnicy nie mają najmniejszego wpływu, na przykład pogodę, a o inne mogą zadbać jeszcze przed siewem. Fundamentalne znaczenie dla plonowania danego pola ma odmiana rzepaku. Wśród najbardziej polecanych przez rolników odmian wyróżnić możemy rzepak ozimy MEMORI CS. Określany idealnym gatunkiem na „ciężkie czasy” MEMORI CS doskonale się rozwija, ustanawiając rekordy plonowania na polach produkcyjnych nawet w latach z niekorzystnym układem pogody. Ważnymi zaletami tej odmiany jest wysoka zimotrwałość potwierdzona doświadczeniami w krajach Europy Środkowo-Wschodniej oraz doskonała tolerancja roślin na suchą zgniliznę kapustnych.
Sprawdź nasiona rzepaku dostępne w naszej firmie!