Zboża ozime – wiosenne odchwaszczanie

Ważnym czynnikiem wpływającym na obfitość plonów jest stosowanie odpowiednich technik zwalczania chwastów. Zgodnie z zaleceniami, środki ochrony roślin należy wdrażać jesienią, aby już na początkowym etapie zapewnić zbożom optymalne warunki do nieskrępowanego wzrostu. Nierzadko zdarza się, na przykład ze względu na późny siew czy pogodę opóźniającą wschody chwastów, że jesienne zabiegi okazują się niewystarczające. Sposobem na walkę z roślinnymi szkodnikami jest uzupełniający zabieg wiosennego odchwaszczania zbóż ozimych. O czym warto wiedzieć przed zaplanowaniem prac? Jakie chwasty najczęściej atakują zboża ozime? Sprawdź!

Kiedy odchwaszczać zboża ozime?

Długa i ciepła jesień sprzyja rozmnażaniu się chwastów. Rośliny występujące w zbożach ozimych kiełkują zazwyczaj w temperaturach niższych niż uprawiany gatunek. Co ciekawe, miotła zbożowa kiełkuje nawet pod śniegiem. Na polach, na których uprawia się ozime odmiany zbóż, takie jak na przykład jęczmień ozimy, konieczne jest wykonanie zabiegu korekcyjnego wczesną wiosną. Nie warto czekać, aż niepożądane rośliny rozsieją się po całej plantacji. Najłatwiej jest wyplenić młode siewki chwastów (optymalnie od fazy kiełkowania do wytworzenia 5–6 liści w przypadku chwastów dwuliściennych). Wytępienie roślin w późniejszych fazach rozwoju jest mniej skuteczne i bardziej kosztowne (konieczne jest użycie większej ilości herbicydów) oraz wymaga użycia starannie skomponowanych mieszanek.

Środki chwastobójcze zaleca się aplikować w momencie, kiedy łany znajdują się w fazie wiosennego dokrzewiania i nie mają jeszcze wytworzonego piętra ochronnego. Ponadto, nie bez znaczenia jest tutaj pogoda. Zabieg odchwaszczania zbóż ozimych przyniesie założone rezultaty tylko wtedy, kiedy zostanie wykonany około siedmiu dni przed przymrozkami i tydzień po ewentualnym spadku temperatury poniżej zera.

Skuteczne odchwaszczanie zbóż ozimych wiosną – dobór środków

Wśród chwastów najbardziej zagrażającym zbożom ozimym wyróżniamy:

  • chwasty jednoliścienne – miotła zbożowa, wyczyniec polny, perz właściwy;
  • chwasty dwuliścienne – przytulia czepna, chaber bławatek, dymnica pospolita, gwiazdnica pospolita, przetacznik, fiołek polny, maruna bezwonna, rumian polny, samosiewy rzepaku i innych zbóż.

Wybierając środek na wiosenny oprysk zboża, nie należy zdawać się na przypadek. Oprócz oczywistego kryterium skuteczności zawartych w preparacie substancji czynnych, należy zwrócić uwagę na inne czynniki – przystosowanie do aplikacji w niskiej temperaturze, szybkość wnikania do roślin i czas oczekiwania na efekty, bezpieczeństwo dla roślin następczych, w szczególności międzyplonów.

Chwasty ze wschodów wiosennych znajdują się we wczesnych fazach rozwojowych, co oznacza, że można łatwo je wytępić, stosując tańsze środki i niższe dawki. Na większe koszty jesteśmy narażeni, wybierając wieloskładnikowy herbicyd o szerokim spektrum działania na chwasty jedno- i dwuliścienne. Jednak wyższa cena idzie w tym przypadku z wysoką skutecznością. Najlepsze rezultaty osiągniemy, stosując herbicyd zawierający jodosulfuron lub aminopyralid, pyroksysulam oraz florasulam.

Pamiętaj o tym, że im niższa faza rozwojowa chwastów, tym zabieg wiosennego odchwaszczania jest skuteczniejszy. Spotęgować efekt kuracji pomaga stosowanie adiuwantów. Zanim zakupisz konkretny środek, dokładnie sprawdź, w jakich minimalnych temperaturach można go stosować.