Siew lucerny: o czym należy pamiętać?

Lucerna jest rośliną uprawną zaliczaną do jednorocznych, dwuletnich lub bylin bobowatych. Charakteryzuje się niewielkimi listkami przypominającymi nieco koniczynę oraz drobnymi, purpurowymi lub żółtymi kwiatami. Wbrew pozorom, uprawa lucerny wymaga odpowiedniego przygotowania i przestrzegania kilku ważnych reguł. Jakich? Sprawdź nasze rady i dowiedz się, jak zwiększyć jakość i ilość plonów!

Lucerna – przeznaczenie

Lucerna pierwotnie występowała na Bliskim Wschodzie, gdzie wykorzystywana była przede wszystkim jako środek leczniczy oraz zwiększający witalność. Dzisiaj lucerna znajduje znacznie szersze zastosowanie. W jakim celu uprawiana jest lucerna? Na kiszonkę, na nasiona oraz siano. Pasza pozyskiwana z rośliny zawiera dużą ilość białka, beta-karotenu, cynku, magnezu, manganu, selenu, potasu i wapnia, co czyni ją niezwykle wartościową, wydajną paszą dla zwierząt. Ponadto, lucerna świetnie sprawdza się w roli przedplonu. Sianie lucerny jest sprawdzonym sposobem na użyźnienie i spulchnienie gleby i zniwelowanie ilości chwastów.

Wymagania glebowe lucerny i agrotechnika

Na jakim podłożu najlepiej rośnie lucerna? Gleba przeznaczona pod uprawę lucerny musi mieć zasadowy lub obojętny odczyn. Roślina najlepiej plonuje na lekko spulchnionych ziemiach kompleksu pszennego, żytniego dobrego i bardzo dobrego. Warto wybierać stanowiska o głębokiej warstwie ornej, zasobne w składniki pokarmowe o uregulowanych stosunkach wodnych i powietrznych.

Aby uzyskać założone plony, siew lucerny powinny poprzedzać starannie wykonane zabiegi agrotechniczne obejmujące przede wszystkim odchwaszczanie, wczesnowiosenne włókowanie i wałowanie mające na celu wyrównanie pola i ograniczenie parowania, wałkowanie i nawożenie. Lucerna w dużym stopniu pozyskuje składniki pokarmowe z gleby. Jednak w większości przypadków należy nieco pomóc naturze poprzez wapnowanie, nawożenie fosforem i potasem.

Lucerna Top Duo Alfa
Top Duo Alfa

Kiedy sieje się lucernę?

Optymalny termin siewu lucerny zależy od jej późniejszego wykorzystania. Zasadniczo przewidziane są dwa podstawowe terminy siewu: wczesnowiosenny przypadający na drugą lub trzecią dekadę kwietnia i letni (w lipcu). W przypadku przeznaczenia uprawy na nasiona, specjaliści zalecają termin wiosenny, kiedy roślina ma najlepsze warunki do rozwoju – wysoką wilgotność gleby będącą wynikiem wiosennych roztopów oraz optymalną temperaturę. Co ważne, siew na nasiona powinien być „czysty”. Oznacza to, że lucerna nie powinna być siana razem z rośliną ochronną. Siew lucerny najlepiej przeprowadzać w temperaturze gleby 8-12-15 stopni Celsjusza. Wysiew lucerny powinien nastąpić co najmniej pół roku od zastosowania mocznika.

Mieszanka dwóch odmian lucerny Top Duo Alfa – pewne, bardzo wysokie plony

Mówiąc o czynnikach wpływających na jakość i objętość plonów zebranych na plantacji lucerny, nie można pominąć materiału siewnego. Wśród rolników specjalizujących się w uprawie lucerny szczególnie dużą popularnością cieszy się Top Duo Alfa – wysoko plonotwórcza mieszanka 2 odmian lucerny. W mieszance TOP DUO ALFA zastosowano 2 najlepsze odmiany lucerny na rynku, ponieważ przy zastosowaniu 3 lub więcej odmian, potencjał poszczególnych odmian przestaje być widoczny i w żadnym momencie nie możemy wykorzystać ich 100% potencjału. Mieszanka została opracowana na bazie odmiany Mezzo, która charakteryzuje się bardzo wysokim plonowaniem, doskonałą zimotrwałością oraz wysokim udziałem białka, a także bardzo dobrą odpornością na choroby oraz odmiany Europe, która ma za zadanie uzupełniać mieszankę o cechy takie jak: szybki początkowy wigor oraz bardzo stabilne i pewne plonowanie we wszystkich pokosach. Takie połączenie gwarantuje sukces, maksymalne wykorzystanie potencjału genetycznego odmian jakie posiada lucerna siewna oraz wysokie bezpieczeństwo uprawy.