Omacnica prosowianka – zwalczanie

Omacnica prosowianka Sytuacja i szkody w uprawie kukurydzy


Osobniki omacnicy prosowianki posiadają długość do 15 mm. Rozpiętość skrzydeł wynosi ok. 30 mm. Posiadają zabarwienie brązowo-beżowe z falistymi, poprzecznymi liniami na skrzydłach. Nie stanowią one zagrożenia dla upraw – są aktywne w nocy.

Jaja omacnicy są białe lub żółtawe. Ich średnica wynosi ok 1mm i są płaskie. Larwy omacnicy prosowianki są przeważnie jasnobrązowe i posiadają ciemne plamki, a głowa jest koloru brunatnego lub czarnego. Przechodzą pięć stadiów rozwojowych. W zależności od stadium, ich długość może wynosić 1–25 mm. One odpowiadają za największe szkody w kukurydzy. W polskich warunkach omacnica prosowianka jest aktywna od połowy czerwca do sierpnia lub września. Samice składają jaja na spodzie liści.

  • Omacnica prosowianka jest najważniejszym szkodnikiem w uprawach kukurydzy
  • Motyl jest aktywny o zmroku
  • Szkodę wywołują larwy (gąsienice omacnicy) poprzez wgryzanie się do łodygi i kolby
  • Strata w uprawie kukurydzy powstaje poprzez łamanie się roślin i słabszy rozwój ziarna we wszystkich odmianach kukurydzy szczególnie ważne w kukurydzy na ziarno i kukurydzy cukrowej
  • Szkody wtórne na wskutek fuzariozy przy porażeniu kolb

W skali świata 180 Mio.ha uprawy kukurydzy. W skali świata ok.4% szkód w plonach kukurydzy, to odpowiada wartości wyżywienia dla 60 milionów ludzi. Jak ograniczyć występowanie szkodnika w kolbach kukurydzy?

Omacnica prosowianka w kukurydzy

 metoda zwalczania omacnicy prosowianki: Kruszynek Trichogramma brassicae

Środek do zwalczania omacnicy kruszynkiem: TRICHOSAFE®

Dostępny jako TRICHOSAFE®-Kulki lub TRICHOSAFE®-Zawieszki:

  • Biodegradowalny – nie zanieczyszcza wód
  • Posiada 6 faz wylęgu
  • Zabezpiecza przed wyżeraniem jaj
  • Zabezpiecza przed warunkami pogodowymi
  • 000 owadów/ha

Zastosowanie w praktyce

Zasadnicze znaczenie dla skutecznego działania środka ma monitoring wylotów i momentu wyłożenia środka na omacnicę prosowiankę 

Optymalne jest wyłożenie od 2-3 dni przed pierwszym maximum wylotów żeńskich osobników omacnicy.

Zasada: Lepiej za wcześnie niż za późno!

  • Pogoda / Metoda sumy temperatur
  • Monitoring / Wylot żeńskich osobników omacnicy

 

Aplikacja przy pomocy drona

Do aplikowania kruszyka używamy niskopułapowego bezzałogowego system latającego zrzucającego biodegradowalne kapsułki Trichosafe z jajami tego owada.

Zastosowanie tej metody gwarantuje równomierne rozdzielenie kapsułek preparatu na powierzchni pola nawet niedostępnym i nierównym terenie oraz umożliwia jego aplikację w optymalnym terminie wg lokalnej sygnalizacji pułapek świetlnych omacnicy.  Zazwyczaj nalot motyli omacnicy prosowianki następuje w okresie dynamicznego wzrostu kukurydzy w fazie ukazywania się wiechy. Wielkość roślin kukurydzy uniemożliwia przeprowadzenie zabiegu jaki jest metoda chemiczna zwalczania omacnicy za pomocą tradycyjnych opryskiwaczy.

Aplikacja jaj kruszynka zawartych w kapsułkach TRICHOSAFE jest zaplanowana i uporządkowana wg planu lotu, który przewiduje dostarczenie 100 kapsułek/ha na planie siatki o boku kwadratu 10m.

Wydajność powierzchniowa przy rozsiewaniu za pomocą bezzałogowych statków powietrznych może wynosić od 70-100 ha / dzień

Aplikacja za pomoca rozrzutnika BIOCARE z pojazdu szczudłowego

  • wydajność 30 ha/h
  • łatwa obsługa i dokumentacja rozrzutu

 

Zwalczanie omacnicy prosowianki w uprawach kukurydzy jest kluczowe dla ochrony plonów przed tym szkodnikiem. Jedną z bardziej efektywnych metod jest mulczowanie resztek pożniwnych, co polega na rozdrabnianiu pozostałości roślinnych po zbiorach i rozprowadzaniu ich na powierzchni pola. Proces ten polega na rozdrobnieniu łodyg kukurydzy po zbiorach oraz tworzy warstwę mulczu, która utrudnia omacnicy prosowiance dostęp do gleby, gdzie zwykle zimują jej larwy. Dodatkowo, Talerzówka, dzięki swojej konstrukcji, pozwala na szybkie i efektywne włączenie pozostałości roślinnych do gleby, co może fizycznie zaszkodzić larwom omacnicy przez zmianę ich naturalnego środowiska. Chociaż ta metoda może nie być tak skuteczna jak mulczowanie w zapobieganiu przetrwaniu omacnicy, to jednak może znacząco ograniczyć ich populację przez zniszczenie potencjalnych schronień i źródeł pożywienia. Ważne jest, aby talerzowanie było wykonane na odpowiedniej głębokości, co zapewnia efektywne włączenie resztek roślinnych i utrudnienie dostępu szkodników do powierzchni gleby.